VLÁDA SA PONÁHĽALA SO ZMENOU TRESTNÉHO ZÁKONA A NEDOMYSLENÝM DÔSLEDKOM JEJ SCHVÁLENIA MÔŽE BYŤ, ŽE SA S VANIČKOU VYLEJE AJ DIEŤA…

VLÁDA SA PONÁHĽALA SO ZMENOU TRESTNÉHO ZÁKONA A NEDOMYSLENÝM DÔSLEDKOM JEJ SCHVÁLENIA MÔŽE BYŤ, ŽE SA S VANIČKOU VYLEJE AJ DIEŤA, KTORÉ VYLIAŤ NIK NECHCEL. HROZÍ, ŽE TRESTNÝM ČINOM NEBUDE ANI LIKVIDÁCIA NAJVZÁCNEJŠICH DRUHOV VTÁCTVA. PRETO PROSÍME POSLANCOV, PRIBRZDITE A OPRAVTE, IDEÁLNE ZASTAVTE TÚTO NOVELU, KTORÁ BEZ ZMENY ZARUČENE ZNIČÍ 20 ROKOV OCHRANY PRÍRODY!

Ak sa naozaj upraví hranica trestného činu ako sa navrhuje, tak napríklad ak vodič zrazí zajaca a prisvojí si ho, pôjde o trestný čin, ale ak travič, ktorému vzácny sokol sťahovavý chytá holuby otrávi a zlikviduje tri sokoly sťahovavé pôjde len o priestupok. Rovnako absurdne nebude trestným činom likvidácia troch orlov skalných, či orliakov.

Takéto benevolentné poľavenie z klasifikácie trestného činu nás vráti o 20 rokov naspäť, keď vykrádači mohli beztrestne vykrádať hniezda najvzácnejších druhov na Slovensku napriek všeobecnému odsúdeniu verejnosti. Vykrádanie skončilo až vtedy, keď reálne došlo k prvým odsúdeniam páchateľov. Pokuty kvôli priestupku sa žiaľ pár recidivistov nezľakne.

Celý svet ide opačným smerom. Takéto zjednodušenie pravidiel by navyše ustanovenia Trestného zákona dalo bezpochyby do rozporu s európskou smernicou 99/2008 o ochrane ŽP prostredníctvom trestného práva, ktorá požaduje aby bolo trestným právom postihnuté také konanie, kde dochádza k škodám nezanedbateľného rozsahu, čo likvidácia najvzácnejších druhov živočíchov nesporne je.

Navyše je veľmi dôležité, aby novela Trestného zákona neplatila čo i len deň, lebo taká novela povedie ku preklasifikovaniu všetkých konaní na priestupok a umožní sa beztrestnosť páchateľom, ktorí spôsobili nemalú škodu.

Zdá sa nám, že úmyslom novely bolo niečo iné, ale nedomyslelo sa to a pre ochranu prírody to môže dopadnúť katastrofálne. Preto apelujeme na pánov poslancov, aby si túto vec premysleli, opravili a pribrzdili alebo našli iný spôsob ako zmeny v Trestnom zákone realizovať bez nezamýšľaných škôd.

Tu viac o zmene: https://dennikn.sk/3717848/sef-inspekcie-zivotneho-prostredia-jenco-koncim-pre-tarabovu-sikanu-ohrozuje-chod-celeho-uradu/

Foto zabitej haje je od Ochrany Ochrana dravcov na Slovensku: https://www.dravce.sk/web/index.php/sk/infopanel/tlacove-spravy/r-2022/1634-dalsie-umyselne-otravene-dravce-na-zahori

Foto sokol sťahovavý: Chavez J.

Autor správy a foto SOS/BirdLife Slovensko on Facebook V prípade, že ste zaznamenali chybu v príspevku prosím kontaktujte nás cez kontaktný formulár. Ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *