Photos from Galéria mesta Bratislavy’s post

SLAVÍN • VÍŤAZSTVO • 1960

Slavín – pamätník sovietskych vojakov padlých počas 2. sv. vojny na území západného Slovenska – postavili v rokoch 1957 až 1960. Slávnostne ho odhalili pri príležitosti 15. výročia oslobodenia mesta armádou bývalého Sovietskeho zväzu. Stavbu pamätníka realizovali v päťdesiatych rokoch 20. storočia v období nástupu komunistického režimu a tvrdej propagandy.

Z budovy obradnej siene vyrastá vysoký, smerom nahor sa zužujúci hranolový obelisk, ktorý završuje socha Víťazstvo od Alexandra Trizuljaka.

Víťazstvo stelesňuje mladý hrdý vojak, ktorý vo vztýčenej ľavej ruke drží dlhú zástavovú žrď ukončenú päťcípou hviezdou. V ruke má zároveň kyticu kvetín a na ľavom ramene zavesený samopal. Pravou rukou smerujúcou dozadu zachytáva padajúci koniec zástavy, ktorá vytvára oblúk. Vykročenou pravou nohou drví hákový kríž, vztýčená hlava s prilbou pozerá do diaľky.

I keď sa objavujú úvahy a názory o odstránení symbolov totalitného režimu, je skôr na mieste viesť s (nielen) mladšou generáciou diskusiu o dobách, ktoré by sa nikdy nemali vrátiť, na podklade hmatateľných príkladov – ako je Slavín.

🔍 https://umeniemesta.sk
📸 Matej Hakár photography

#umeniemesta #bratislava #slavin #alexandertrizuljak #galeriamestabratislavy #vetrelciavolavky

Autor správy, foto a správu publikoval Galéria mesta Bratislavy on Facebook V prípade chyby alebo nesprávnej informácie nás prosím kontaktujte cez kontaktný formulár. Ďakujeme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *