Photos from Bratislava – hlavné mesto SR’s post

🦟💥🥊 Dnes masívne likvidujeme milióny lariev komárov zásahom z helikoptéry!
V aktívnych liahniskách pozdĺž rieky Moravy v Devínskej Novej Vsi dnes prebieha veľký zásah helikoptérou. Práve na takýchto rozsiahlych vodných plochách s minimom stromov je najefektívnejší zásah helikoptérou, alebo dronmi, v ťažšie dostupných a zarastených terénoch zas aplikujeme granulát larvicídu BTI z člnov a pomocou chrbtových chrličov. Prvé zásahy mesto počas tejto sezóny realizovalo už v marci hneď, ako monitoring odhalil prvé aktívne liahniská. Odvtedy máme za sebou viac ako 3000 monitoringov liahnisk a už takmer 200 zásahov naprieč mestom a v intenzívnych zásahoch pokračujeme. Pozemné zásahy v týchto dňoch prebiehajú v Podunajských Biskupiciach, Petržalke, Jarovciach, Rusovciach, Devíne, Novom Meste v lokalite pri Železnej studničke či nad Račou.

Aktuálnu situáciu ovplyvnili výdatné dažde nasledované teplým počasím a tiež zvýšené hladiny Dunaja a Moravy. Situáciu komplikuje aj situácia s liahnutím komárov v okolí Bratislavy, ale mimo územia hlavného mesta, kde magistrát nemôže zasahovať. Komáre z týchto okolitých obcí sa môžu v závislosti od poveternostných podmienok šíriť aj na územie Bratislavy.
Proti larvám komárov zasahujeme v čo najkratšom čase všade tam, kde je to možné. Vďaka BTI môžeme zasahovať dokonca aj v 3. a 4. stupni ochrany (ako je to aj v prípade dnešného zásahu) – teda tam, kde by sme škodlivým chemickým postrekom zasiahnuť nemohli. Avšak v záplavových územiach sa nachádzajú aj niektoré plochy aj s najvyšším 5. stupňom ochrany, kde zákon nedovoľuje ani zásah BTI. Preto nie je možné zlikvidovať všetky liahniská v Bratislave, no vďaka včasným zásahom eliminujeme milióny lariev a výrazne tak redukujeme množstvo vyliahnutých komárov.

A aby ste si nechcene nevypestovali komáre na záhrade, pripravili sme tento rok novinku – BTI vo forme tabliet pre záhradky. V prípade, že sa vo vašom záhradnom jazierku (ak je však zarybnené, ryby zjedia larvy komárov), väčšej nádržke alebo sude s vodou objavia larvy komárov môžete použiť práve tablety BTI, aby sa vám toto leto nestal komár sudový osudovým. Jedna tableta vystačí na 50 litrov vody a do 24 hodín zničí až 100% lariev komárov v liahnisku. Larvicíd BTI je pritom selektívny – efektívne ničí larvy komárov, no pre ostatné živočích a rastliny je neškodný. Tablety BTI si môžete vyzdvihnúť u nás na magistráte na Primaciálnom námestí 1 na Službách občanom. A tiež na miestnych úradoch všetkých mestských častí (zatiaľ s výnimkou Petržalky).

www.lovcikomarov.sk

Autor správy, foto a správu publikoval Bratislava – hlavné mesto SR on Facebook Zdroj Read More V prípade, že ste našli chybu v článku alebo informáciu prosím informujte nás cez kontaktný formulár Ďakujem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *