Divadelný ústav s hlbokým zármutkom prijal správu o úmrtí opernej speváčky, sólistky Opery Slovenského národného divadla, Ľubice…

Divadelný ústav s hlbokým zármutkom prijal správu o úmrtí opernej speváčky, sólistky Opery Slovenského národného divadla, Ľubice Rybárskej. Česť jej pamiatke!

Ľubica Rybárska po absolutóriu štúdia operného spevu u Viktórie Stracenskej na VŠMU v roku 1983 získala angažmán v Opere SND. Postupne sa stala jednou z kľúčových interpretiek operného súboru SND. V repertoári umelkyne sa nachádzali sopránové party všetkých Verdiho opier, inscenovaných v období jej pôsobenia v SND. Ďalšou doménou Ľubice Rybárskej boli veristické opery – Pucciniho Tosca, Plášť a Turandot, Mascagniho Sedliacka česť, Giordanova Andrea Chénier, Cileova Adriana Lecouvreur. Medzinárodná kariéra Ľubice Rybárskej nabrala na dynamike po laureátskom titule, ktorý získala na Pavarottiho speváckej súťaži vo Philadelphii v roku 1988. V krátkom čase sa predstavila ako Amelia vo Verdiho Maškarnom bále, v operných domoch v Zürichu, Frankfurte nad Mohanom, Stuttgarte, parížskej Ópera de Bastille (opäť po boku L. Pavarottiho) a v španielskom Bilbao. Ako operná či koncertná speváčka účinkovala ďalej na Bregenzer Fespspiele, v salzburskom Festspielhause, v Zürichu, Luzerne, Bazilei, Berne, Antverpách, Mníchove, Ríme, Barcelone, Aténach a na mnohých ďalších významných scénach a koncertných pódiách. Spolupracovala s domácimi a zahraničnými rozhlasovými a televíznymi spoločnosťami, účinkovala na nahrávkach významných vydavateľstiev. Popri speváckej kariére sa venovala aj pedagogickej činnosti, bola docentkou na Katedre spevu VŠMU v Bratislave.

Celý nekrológ je uverejnený na našej stránke https://www.theatre.sk/novinky/zomrela-operna-spevacka-lubica-rybarska

Autor správy, foto a správu publikoval Divadelný ústav on Facebook V prípade chyby alebo nesprávnej informácie nás prosím kontaktujte cez kontaktný formulár. Ďakujeme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *