💭 Dnes si pripomíname 100

💭 Dnes si pripomíname 100. výročie narodenia herečky Terézie Hurbanovej Kronerovej (*22. 6. 1924 – † 15. 6. 1999).

👑 Stvárnila mnoho dramatických a komediálnych postáv v divadle, filme i televíznych inscenáciách a radí sa k predstaviteľkám realistického herectva.

📇 Jej prvou zastávkou bolo Slovenské ľudové divadlo v Nitre, kde pôsobila od roku 1943 do roku 1944. Následne sa v roku 1945 stala členkou Armádneho divadla v Martine, kde zdokonalila svoje herecké umenie a stvárnila niekoľko postáv, napr. Madlenu Vojnárovú vo Vojnarke alebo Desdemonu v Othellovi.

♥️ Počas pôsobenia v martinskom divadle sa zoznámila aj s Jozefom Kronerom, za ktorého sa neskôr tajne vydala. V roku 1952 sa im narodila spoločná dcéra Zuzana Kronerová, ktorá pokračuje v ich hereckých šľapajách.

🗝 V roku 1956 odišla s manželom do Bratislavy a stala sa členkou činohry SND v Bratislave. Tu taktiež stvárnila mnoho postáv; v komediálne ladených hrách Ženský zákon, Čaj u pána senátora, Mnoho kriku pre nič, ale i drámach Optimistická tragédia, Kým kohút nezaspieva a ďalších.

♥️ Herecky sa presadila aj v televíznej inscenácii Kubo, Hernani či filmoch Živý bič, Červené víno, Sváko Ragan alebo Bičianka z doliny. Zahrala si aj v seriáli Slovácko sa nesúdi, kde stvárnila rolu manželky Pagáča, ktorým nebol nik iný, ako jej skutočný manžel, Jozef Kroner.

Viac o jej divadelnej tvorbe nájdete v našej databáze ⚪etheatre.sk⚪ https://lnk.sk/gla9

📸 W. Shakespeare: Othello/ Armádne divadlo Martin/ 1955, zľava T. Hurbanová, N.Hejná
🗝 Zbierka inscenácii DÚ

#slovenskeumenie #slovenskedivadlo #zijemedivadlom #dejiny #umelci #noveknihy #casopis #kultúra #umenienaslovensku #divadlo #theatrelife #livingtheatre #slovak #slovakartist

Autor správy, foto a správu publikoval Divadelný ústav on Facebook V prípade chyby alebo nesprávnej informácie nás prosím kontaktujte cez kontaktný formulár. Ďakujeme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *