­čĹë V├ŁNOS 2,4 MILI├ôNA EUR POPUTUJE NA ZVY┼áOVANIE ENERGETICKEJ ├Ü─îINNOSTI BUDOV ­ččó Ministerstvo ┼żivotn├ęho prostredia, energetiky a k…

­čĹë V├ŁNOS 2,4 MILI├ôNA EUR POPUTUJE NA ZVY┼áOVANIE ENERGETICKEJ ├Ü─îINNOSTI BUDOV

­ččó Ministerstvo ┼żivotn├ęho prostredia, energetiky a kl├şmy Islandu odk├║pi jednotky pridelen├ęho mno┼żstva AUU (tzv. kv├│ty) potrebn├ę na splnenie svojich reduk─Źn├Żch z├ív├Ązkov v r├ímci Kj├│tskeho protokolu od Slovenska. Minister ┼żivotn├ęho prostredia SR to ozn├ímil po─Źas pracovnej cesty na Island, po─Źas ktorej slovensk├í deleg├ícia rokovala o opatreniach na zni┼żovanie emisi├ş sklen├şkov├Żch plynov, najm├Ą prostredn├şctvom vyu┼ż├şvania geoterm├ílnej energie.

­ččó Na zni┼żovanie emisi├ş, predaj kv├│t ale aj na zelen├║ tranz├şciu a vyu┼ż├şvanie obnovite─żn├Żch zdrojov energie sa zameriava pracovn├í cesta ministra ┼żivotn├ęho prostredia Milana Chrenka na Island. Ostrovn├Ż ┼ít├ít nav┼ít├şvil spolo─Źne s ministrom invest├şci├ş, region├ílneho rozvoja a informatiz├ície Slovenskej republiky, z├ístupcami ministerstiev hospod├írstva a financi├ş, samospr├ív, podnikate─żsk├ęho a neziskov├ęho sektora.

­ččó Po─Źas pracovnej cesty minister ┼żivotn├ęho prostredia ozn├ímil, ┼że do┼ílo k predaju nadbyto─Źn├Żch emisn├Żch kv├│t, ktor├ę Slovensku boli pridelen├ę na druh├ę z├ív├Ązn├ę obdobie 2013-2020 a vzh─żadom na ich nadbytok sa stali pre Slovensko prebyto─Źn├Żmi. Predan├Żch bude celkov├Ż objem 3,4 mili├│na kv├│t. Slovensku sa podarilo vyrokova┼ą cenu na ├║rovni 0,70 eur za kv├│tu, ktor├í sa vzh─żadom na nadbytok u drvivej v├Ą─Ź┼íiny kraj├şn Kj├│tskeho dohovoru pova┼żuje za mimoriadne v├Żhodn├║. V├Żnosy z├şskan├ę z priameho predaja s├║ pr├şjmom Environment├ílneho fondu, ktor├Ż necel├Żch 2,4 mil. eur pl├ínuje pou┼żi┼ą na zvy┼íovanie energetickej ├║─Źinnosti verejn├Żch budov.

­ččó Druh├Żm d├┤vodom pracovnej cesty bola geoterm├ílna energia. Island je pova┼żovan├Ż za ve─żmoc vo vyu┼ż├şvan├ş tejto zelenej energie. Cie─żom cesty tak bola v├Żmena sk├║senost├ş a dobr├Żch pr├şkladov praxe v oblasti produkcie elektriny z obnovite─żn├Żch zdrojov a najnov┼í├şch technol├│gi├ş. Minister s deleg├íciou tak absolvoval prehliadky geoterm├ílnej elektr├írne Hellisheidi a geoterm├ílneho parku Svartsengi.

­čĺČ ÔÇ×Island dok├ízal, ┼że aj mal├Ż ┼ít├ít m├┤┼że efekt├şvne vyu┼ż├şva┼ą svoj energetick├Ż potenci├íl v prospech obyvate─żov a celej ekonomiky. V┼íetky dom├ícnosti ostrova s├║ prakticky vykurovan├ę zemsk├Żm teplom. Island je tak pr├şkladom ako mo┼żno za p├ír desiatok rokov ├║plne reformova┼ą svoju energetiku,ÔÇť poznamenal minister ┼żivotn├ęho prostredia Milan Chrenko. E┼íte pred ┼ítyridsiatimi rokmi bol ostrov toti┼ż z├ívisl├Ż na fos├şlnych paliv├ích. Dnes je jedinou krajinou, ktor├í vyr├íba 100 % elektriny a 95 % vykurovania z obnovite─żn├Żch zdrojov energie.

­ččó Slovensko v s├║─Źasnosti vyu┼ż├şva geoterm├ílnu energiu na vykurovanie iba na p├ír lokalit├ích. Z udr┼żate─żnej kapacity, ktor├í je na ├║rovni pribli┼żne 3200 MWt, tepeln├Ż v├Żkon dosiahol v roku 2022 len nie─Źo nad 80 MWt.

­ččó Minister ┼żivotn├ęho prostredia po─Źas cesty absolvuje rokovanie s islandsk├Żmi partnermi ÔÇô s gener├ílnou riadite─żkou Agent├║ry pre ┼żivotn├ę prostredie Islandu Sigr├║n ├üg├║stsd├│ttir a gener├ílnou riadite─żkou Energetickej agent├║ry Islandu Halla Hrund Logad├│ttir. Slovensk├║ deleg├íciu prijme aj prezident Islandu J. E. Gu├░ni Thorlacius J├│hannesson.

#slovensko #envirorezort #island

Autor spr├ívy a foto Ministerstvo ┼żivotn├ęho prostredia SR on Facebook V pr├şpade, ┼że ste zaznamenali chybu v pr├şspevku pros├şm kontaktujte n├ís cez kontaktn├Ż formul├ír. ─Äakujem

Pridaj komentár

Va┼ía e-mailov├í adresa nebude zverejnen├í. Vy┼żadovan├ę polia s├║ ozna─Źen├ę *