SPOMIENKA NA ŠTVRTOK ŠPECIÁL: TOTO JE PRÍBEH ŠTEFANA KUNU 🫡

SPOMIENKA NA ŠTVRTOK ŠPECIÁL: TOTO JE PRÍBEH ŠTEFANA KUNU 🫡

👮 Vrchný strážmajster Štefan Kuna zastával po roku 1939 pozíciu hlavného dôstojníckeho zástupcu žandárstva na rôznych miestach naprieč Slovenskom. Ako príslušník československého četníctva od roku 1944 aktívne spolupracoval so slovenskými partizánmi v Martine a okolí.

🫡 Jeho pomoc partizánom dokumentuje aj pamätnica Národnej bezpečnosti vydaná k 2. výročiu Slovenského národného povstania. Nemecký špión prišiel Kunovi ako veliteľovi četníckej stanice udať dvoch partizánov pracujúcich na miestnej pošte. Kuna presne vedel, o čo ide – sám sa s nimi stretával, pomáhal im a v neposlednom rade ich chránil pred nebezpečenstvom.

🏃‍♂️ Preto ich išiel zadržať sám. Nechcel totiž riskovať, že ohrozí dva ľudské životy a vydá ich nepriateľovi. Partizánov zadržal, odviedol a následne ich prepustil na slobodu.

👥 Keď vypuklo povstanie, otvorene sa zapájal do odbojových aktivít a slúžil ako styčný dôstojník vtedajšieho Veliteľstva československého četníctva na Slovensku s hlavným štábom partizánskych oddielov. Sám bojoval v oblastiach v okolí Martina, Vrútok a Banskej Bystrice.

⚫ Po zatlačení povstania do hôr sa Kuna so svojimi spolubojovníkmi pokúsil cez hory prebiť k prichádzajúcim spojeneckým vojskám. To sa im, žiaľ, už nepodarilo. Spolu so zostávajúcimi dvoma spolubojovníkmi ich 3. novembra 1944 zajala nemecká hliadka pri osade Bukovec. V ten istý deň všetkých troch chladnokrvne popravili.

🕯 Štefan Kuna bol zavraždený vo veku 36 rokov. Jeho kolegovia či spolubojovníci si ho vážili ako vzor statočnosti a obetavosti. Obetavosti bojovať za slobodu a spravodlivosť. Za jeho zásluhy mu bol na znak uznania pri prvom výročí Slovenského národného povstania udelený Rad SNP I. triedy in memoriam. Slovenská národná rada ho posmrtne povýšila na majora a vyznamenala Československým vojnovým krížom.

🖤 Česť jeho pamiatke.

Zdroj: Pamätnica v boji padlých, popravených, umučených a pri výkone služby usmrtených príslušníkov zboru Národnej bezpečnosti. Rok vydania: 1946.

Autor správy, foto a správu publikoval Polícia Slovenskej republiky on Facebook V prípade chyby alebo nesprávnej informácie nás prosím kontaktujte cez kontaktný formulár. Ďakujeme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *