S hlbokým zármutkom sme prijali správu o tom, že dňa 15

S hlbokým zármutkom sme prijali správu o tom, že dňa 15. októbra navždy odišla jedna z najvýraznejších osobností slovenskej divadelnej kritiky a teatrológie, prekladateľka a dramaturgička, pani profesorka Soňa Šimková.
Rodine, blízkym a priateľom vyjadrujeme úprimnú sústrasť.
Česť jej pamiatke!

Soňa Šimková
(29. 5. 1944, Zvolen – 15. 10. 2024, Bratislava)
Teatrologička, prekladateľka, vysokoškolská profesorka, dramaturgička.
Soňa Šimková absolvovala v roku 1968 štúdium dramaturgie na Divadelnej fakulte Vysokej školy múzických umení, po ktorom pokračovala štúdiom germanistiky, romanistiky a slavistiky na štipendijnom pobyte na univerzite v Bazileji vo Švajčiarsku v rokoch 1968 – 1970. Už počas štúdia na VŠMU pracovala ako lektorka činohry Slovenského národného divadla (1966 – 1969). Po návrate na Slovensko začala od roku 1971 pedagogicky pôsobiť na Divadelnej fakulte VŠMU. Prednášala nielen na VŠMU, ale i v zahraničí.
Pedagogická činnosť profesorky Sone Šimkovej zahŕňala mnohostranné teatrologické aktivity, ktorým dominuje jej vedecká činnosť v oblasti frankofónnej drámy a divadla – Molière na Slovensku (1989), Strehler: divadlo v znamení réžie (1997) a Antológia súčasnej francúzskej drámy a jej analýz (2008). Publikovanie odborných štúdií venovaných modernej a postmodernej réžii – A. Mnouchkine, R. Wilson, P. Chéreau, P. Sellars – zavŕšilo vydanie autorskej odbornej publikácie Divadlo prekračuje hranice (2019). Teatrologické aktivity Sone Šimkovej dopĺňa aj jej prekladateľská činnosť. Okrem viacerých prekladov francúzskej dramatiky, s nemalou prekladateľskou a odbornou erudíciou sprístupnila slovenskej kultúre významné diela zahraničnej teatrológie – Artaudovu teoretickú prácu Divadlo a jeho dvojník (1993), Pavisov Divadelný slovník (2004) a Čítať divadlo Anne Ubersfeldovej (2023).
Soňa Šimková bola predsedníčkou asociácie Divadelná Nitra, ktorá organizuje medzinárodný divadelný festival s rovnomenným názvom.
V roku 2010 získala cenu za divadelnú pedagogiku Prix François Florent a v roku 2012 ocenenie Slovenského centra ITI/IIT UNESCO za mnohoročnú prácu na poli medzinárodných kontaktov slovenského divadla. V roku 2019 získala Cenu Slovenského centra AICT – Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov za mimoriadny prínos v oblasti divadla.
Zdroj: Divadelný ústav

Autor správy, foto a správu publikoval Divadlo Nová scéna on Facebook V prípade chyby alebo nesprávnej informácie nás prosím kontaktujte cez kontaktný formulár. Ďakujeme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *