Photos from Polícia Slovenskej republiky’s post

REŠPEKTUJTE BIELU PALICU, REŠPEKTUJETE ŽIVOT: DNES JE SVETOVÝ DEŇ BIELEJ PALICE 🦯🚓🙏

🤝 Symbolicky 15. októbra, pri príležitosti Svetového dňa bielej palice, pripravila Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska v spolupráci s Prezídiom Policajného zboru už 15. ročník dopravno-preventívnej aktivity Deň bielej palice na cestách.

🦯 Svetový deň bielej palice pripomína výnimočnosť tejto pomôcky v životoch ľudí nevidiacich a slabozrakých. Je symbolom nezávislosti a mobility. „Bielu palicu používajú nevidiaci a slabozrakí, ako nástroj bezpečnej a spoľahlivej navigácie v priestore. Je symbolom odvahy – vydať sa sám do ulíc, prekonávať prekážky, ktoré sú pre bežnú verejnosť často neviditeľné. S pomocou bielej palice a správneho nácviku priestorovej orientácie sa aj ľudia s ťažkým zrakovým postihnutím dokážu samostatne dostať tam, kam potrebujú,“ hovorí Ivana Frčová, hlavná koordinátorka Dňa bielej palice na cestách.

💬 Vďaka bielej palici je pre nevidiacich a slabozrakých ľudí ulica bezpečnejším priestorom, v ktorom sa dokážu orientovať a rozoznávať prekážky. „Vďaka palici nie sú pre nevidiaceho prekážkou schody, chôdza po chodníku, dokážu vyhľadať autobusovú zastávku alebo dvere. Čo však bariérou ostáva, sú rôzne nečakané prekážky na chodníkoch, ako napríklad nesprávne odložené kolobežky či reklamné pútače, ale aj neozvučené priechody a vodiči nerešpektujúci chodca s bielou palicou,“ vysvetľuje Ivana Frčová.

🚨 A práve na bezpečnosť chodcov s bielou palicou sa zameriava dopravno-preventívna aktivita, ktorú spoločne pripravujú ÚNSS a Prezídium Policajného zboru. „Vítame spoluprácu, pretože ochrana života a zdravia účastníkov cestnej premávky je pre nás absolútnou prioritou. Preventívne aktivity sú kľúčové v snahe minimalizovať riziká a zabezpečiť lepšiu orientáciu a bezpečnosť týchto zraniteľných osôb na našich cestách,“ povedal riaditeľ Odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru plk. Juraj Tlacháč.

👮‍♀️👮‍♂️ 15. októbra budú s hliadkami dopravnej polície v 37 mestách a na 41 priechodoch figuranti a informátori ÚNSS, aby zisťovali, ako na signál s bielou palicou zareagujú vodiči.

⚖️ Zákon o cestnej premávke priamo upravuje povinnosti vodičov voči nevidiacim chodcom, ktorí používajú bielu palicu. Vodiči sú povinní dbať na zvýšenú opatrnosť a umožniť nevidiacim chodcom bezpečný prechod cez cestu. Týmto ustanovením sa zaručuje ochrana týchto zraniteľných účastníkov premávky.

🔍 Pri príležitosti Svetového dňa bielej palice budú policajti vykonávať dohľad na priechodoch pre chodcov a zasahovať v prípade, že vodiči nedodržia svoje povinnosti voči nevidiacim. Zároveň budú poskytovať osvetu o správnom správaní sa voči zraniteľným účastníkom cestnej premávky, aby sa zvýšila ich bezpečnosť a povedomie o právach nevidiacich chodcov.

👉 Signál, že nevidiaci chodec má záujem prejsť cez priechod je jednoznačný. Nevidiaci zodvihne bielu palicu do výšky pása a drží ju v tejto polohe asi 3 až 5 sekúnd. „Vodiči by na tento signál mali zareagovať zastavením vozidla. Neodporúčame, aby na chodca s bielou palicou trúbili, pretože to môže vyhodnotiť ako nebezpečie a ostane stáť. Blikanie zasa nevidí. V prípade, že by nevidiaci nereagoval, môže ho vodič osloviť a uistiť o bezpečnom prechode cez priechod,“ radí hlavná koordinátorka akcie, Ivana Frčová.

🫂 Deň bielej palice dáva príležitosť zvýšiť povedomie verejnosti o živote ľudí so zrakovým postihnutím a význame bielej palice v ich životoch. Na Slovensku sa zameriava predovšetkým na bezpečnosť ľudí so zrakovým postihnutím v premávke a ochranu života a zdravia tejto komunity.

Autor správy, foto a správu publikoval Polícia Slovenskej republiky on Facebook V prípade chyby alebo nesprávnej informácie nás prosím kontaktujte cez kontaktný formulár. Ďakujeme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *