Ochranári sa obrátili na okresné úrady v Brezne a v Revúcej, aby zakázali ťažbu dreva v biotopoch hlucháňa

Iniciatíva My sme les a občianske združenie Prales zistili, že veľká časť biotopov hlucháňa hôrneho v Národnom parku Muránska planina nie je adekvátne chránená pred tzv. kalamitnou ťažbou. Ich poškodenie alebo zničenie by bolo pre hlucháňa na Muránskej planine katastrofou a zhoršilo by aj vyhliadky na jeho dlhodobejšie prežitie na Slovensku. A rovnako by zhoršilo podmienky pre ďalšie lesné druhy.

Nové vedenie správy NP Muránska planina pritom v týchto biotopoch plánuje podľa medializovaných informácií ťažbu. Preto treba poďakovať My sme les a o.z. Prales za podanie podnetu. Na tomto podnete a na ďalších podobných konaniach sa bude ukazovať ako vážne to myslí Slovensko s ochranou hlucháňa.

Na Muránskej planine ide vo veľkej miere o štátne pozemky, súkromní vlastníci tu teda dotknutí nebudú a štát má pevne vo svojich rukách rozhodnutia týkajúce sa manažmentu územia. Ak sa štát rozhodne v biotopoch hlucháňa ťažiť a úrady nevyjdú v ústrety vyššie uvedenému podnetu, jasne tým bude štát deklarovať, že ochrana prírody nie je na Slovensku priorita, Slovensko nechce konať v súlade s európskou legislatívou, čo bude nevyhnutne podľa nás znamenať prehratý súd a platenie pokút.

Prehra na súde pritom môže prísť celkom rýchlo, lebo precedens z Bialowezi existuje.

…na Muránskej planine. Ťažiť v nich chce národný park. Iniciatíva My sme les a občianske združenie Prales zistili, že veľká časť biotopov hlucháňa hôrneho v Národnom parku Muránska planina nie je adekvátne chránená pred tzv. kalamitnou ťažbou. Ich poškodenie alebo zničeni… Autor správy a foto SOS/BirdLife Slovensko on Facebook V prípade, že ste zaznamenali chybu v príspevku prosím kontaktujte nás cez kontaktný formulár. Ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *