ČO NA FACEBOOKU (NE)VYRIEŠIŠ: NAŠA STRÁNKA NIE JE FACEBOOKOVÉ ODDELENIE POLICAJNÉHO ZBORU ❌🚨🚔

ČO NA FACEBOOKU (NE)VYRIEŠIŠ: NAŠA STRÁNKA NIE JE FACEBOOKOVÉ ODDELENIE POLICAJNÉHO ZBORU ❌🚨🚔

📣 Naša facebooková stránka je jedným z oficiálnych komunikačných kanálov Policajného zboru. Ak máš akýkoľvek podnet či otázky, kedykoľvek nám ich môžeš poslať do súkromných správ. Radi ti poradíme, ako ďalej.

🚫 Naša stránka však nie je virtuálnou policajnou stanicou a už vonkoncom nesupluje činnosť riadnych oddelení PZ. Preto sa môže stať, že ti na niektoré podnety odpovieme stroho, no jednoducho – ak máš totiž problém alebo si svedkom trestného činu či priestupku neváhaj a ihneď volaj 158-čku alebo choď na najbližšiu policajnú stanicu. To isté platí aj v prípade, že chceš podať trestné oznámenie.

👉 V takýchto prípadoch tvojim prvým impulzom nemá byť facebooková správa. Práve v týchto situáciách je totiž zákonom stanovený postup, ktorý musíš dodržať. A tieto procesy sa, žiaľ, pár klikmi nahradiť nedajú.

PRI TRESTNÝCH ČINOCH ROZHODUJE ČAS

☎️ Ak si svedkom protiprávnej činnosti, neváhaj a ihneď volaj linku 158, ide totiž o čas. Zaberie ti to presne toľko času, koľko by ti zabralo napísať nám správu. Kolegyne a kolegovia z operačného strediska ti sú k dispozícii nonstop 24 hodín, 7 dní v týždni, sviatok-nesviatok. Tvojmu podnetu sa budú venovať ihneď a ak to bude potrebné, presne vedia, komu tvoj podnet postúpiť alebo na koho ťa nasmerovať.

TRESTNÉ OZNÁMENIE CEZ SPRÁVU NEPODÁŠ

⚖️ Trestný zákon stanovuje jasný proces, ako môžeš podať trestné oznámenie. Môžeš podať na ktorejkoľvek polícii, prokuratúre alebo na súde. Môžeš ho podať vtedy, ak si sa stal obeťou trestného činu alebo aj vtedy, keď sa dozvieš, že sa jeho obeťou stal niekto v tvojom okolí, utrpel škodu alebo trestný čin spáchal. My, prokuratúra a súdy spolu v týchto prípadoch spolupracujeme, preto sa nám hovorí aj orgány činné v trestnom konaní, v skratke OČTK. V prípade potreby tvoje oznámenie posunieme ďalej tomu, kto sa ním bude zaoberať.

📥 Trestné oznámenie môžeš podať písomne, ústne do zápisnice alebo aj elektronicky so zaručeným elektronickým podpisom. Nezabúdaj, že ho nemôžeš podať anonymne, na tvoju žiadosť v ňom však nemusia byť uvedené tvoje údaje. Po podaní oznámenia ti policajt alebo prokurátor vydá písomné potvrdenie o prijatí. V ňom je uvedené, kedy bolo podané, kto ho prijal a čoho sa vlastne týka. Ak ho podáš do zápisnice, môžeš si vyžiadať odpis zápisnice o oznámení.

🔍 Následne začneme tvoje oznámenie preverovať a zisťovať, aký skutok sa stal. Preto, ak máš akékoľvek dôkazy, ich poskytnutím nám pomôžeš.

Autor správy, foto a správu publikoval Polícia Slovenskej republiky on Facebook V prípade chyby alebo nesprávnej informácie nás prosím kontaktujte cez kontaktný formulár. Ďakujeme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *