VĎAKA BOJOVÝM VRTUĽNÍKOM AH-1Z VIPER SA NAŠE VZDUŠNÉ SILY POSUNÚ K NAJMODERNEJŠÍM VO VÝCHODNEJ EURÓPE 🚁 Ako súčasť kompenzácie …

VĎAKA BOJOVÝM VRTUĽNÍKOM AH-1Z VIPER SA NAŠE VZDUŠNÉ SILY POSUNÚ K NAJMODERNEJŠÍM VO VÝCHODNEJ EURÓPE 🚁

Ako súčasť kompenzácie za našu pomoc Ukrajine v podobe stíhačiek MiG-29 a časti systému protivzdušnej obrany KUB nám Spojené štáty ponúkli 12 moderných bojových vrtuľníkov Bell AH-1Z Viper vrátane príslušenstva, výcviku pilotov a servisného personálu, ako aj sofistikovaných rakiet AGM-114 Hellfire II.

Ide o obrovský prínos pre bojaschopnosť našich ozbrojených síl a doplnenie doposiaľ chýbajúcich spôsobilostí. Ich hlavnou úlohou je ničiť pozemné ciele, pričom v hodnotení bojových vrtuľníkov sa umiestňujú na popredných priečkach.

Hlavnou zbraňou Viper-ov je trojhlavňový 20-milimetrový rotačný kanón M197 s možnosťou podvesenia až 16 protitankových rakiet AGM-114 Hellfire II. Ide o presné rakety vzduch-zem na elimináciu obrnenej techniky, ktoré sú navádzané laserom alebo radarom s dostrelom až 11 km. Maximálna vzletová hmotnosť vrtuľníka je 8 400 kg a maximálna rýchlosť až 337 km/h. Zároveň ide o útočný vrtuľník s plne integrovanou schopnosťou rakiet vzduch-vzduch.

🔝 Túto modernú a sofistikovanú techniku má vo svojej výzbroji okrem USA len niekoľko krajín, naše vzdušné sily sa tak vďaka nim zaradia v tejto spôsobilosti medzi najmodernejšie na východnej hranici Aliancie.

#ModerneVojenstvo #modernizacia #ossr #mosr #usa #vrtulnik #viper

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Facebook V prípade chyby alebo nesprávnej informácie nás prosím kontaktujte cez kontaktný formulár. Ďakujeme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *