V REFERENDE V RUŽOMBERKU HLASOVALO 26,35 % OPRAVNENÝCH VOLIČOV 👉Účasť v referende, ktoré sa konalo na celom území Slovenska v so…

V REFERENDE V RUŽOMBERKU HLASOVALO 26,35 % OPRAVNENÝCH VOLIČOV
👉Účasť v referende, ktoré sa konalo na celom území Slovenska v sobotu 21. januára, dosiahla v Ružomberku 26,35 %. Volebné miestnosti navštívilo dohromady 5 847 oprávnených voličov, z ktorých 5 704 hlasovalo v referendovej otázke za a 90 proti. Aby mohlo byť referendum platné, muselo by sa ho zúčastniť viac ako 50 % z celkového počtu 22 182 ľudí zapísaných v zoznamoch voličov. Hranicu 50% neprekročila účasť ani v jednom zo 14 volebných okrskoch v Ružomberku. Vyplýva to z priebežných výsledkov hlasovania v referende, ktoré zverejnil na svojej stránke Štatistický úrad SR.

✍️ Občania SR rozhodovali v referende, či súhlasia s tým, že predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady SR je možné uskutočniť referendom alebo uznesením parlamentu, a to zmenou Ústavy SR.

📌 V novodobej histórii Slovenska sa referendum uskutočnilo osemkrát, šesťkrát bolo neplatné a jedenkrát zmarené. S účasťou 52,15 percent bolo platné len celoštátne referendum o vstupe SR do Európskej únie, konalo sa 16. a 17. mája 2003. Za členstvo v únii sa vtedy vyslovilo 92,46 percenta zúčastnených voličov.

📌 Referendum je ústavou upravená možnosť obyvateľstva záväzne vyjadriť svoj názor na položenú otázku, a to v podobe súhlasu či naopak nesúhlasu. Voliči v ňom môžu rozhodovať o dôležitých otázkach verejného záujmu.

🔗 Viac informácií o priebežných výsledkoch: https://volbysr.sk/ref/sk/vysledky_hlasovania_v_referende.html

Autor správy, foto a správu publikoval Mesto Ružomberok on Facebook V prípade chyby alebo nesprávnej informácie nás prosím kontaktujte cez kontaktný formulár. Ďakujeme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *