PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU ŠTVRTOK 24.11.2022 (Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN…

PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU

ŠTVRTOK 24.11.2022

(Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, BBC, REUTERS, UNIAN, OS SR)

UKRAJINA 🇺🇦

• Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil na stredajšom mimoriadnom zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN ruské útoky na ukrajinskú energetickú infraštruktúru za „očividný zločin proti ľudskosti“.

• Po stredajšej vlne útokov na Ukrajinu je bez dodávok elektriny ešte stále 70 percent územia Kyjeva, uviedol vo štvrtok tamojší primátor Vitalij Kličko.

• V meste Ľvov a viacerých ďalších ukrajinských oblastiach sa už podarilo obnoviť dodávky elektriny a vody. Výpadky dodávok spôsobili stredajšie ruské útoky cielené na energetickú infraštruktúru v celej Ukrajine.

• Britské ministerstvo obrany s odvolaním sa na najnovšie poznatky britských tajných služieb uviedlo, že ruské sily presunuli značnú časť svojich výsadkových jednotiek na východ Ukrajiny. Nasadené by mohli byť v okolí miest Svatove a Kreminna v Luhanskej oblasti, či do bojov pri meste Bachmut.

SVET 🌏

• Na väčšine územia Moldavska sa do stredajšieho neskorého večera podarilo obnoviť dodávky elektriny, ktorých výpadok spôsobili ruské útoky v susednej Ukrajine. Bez prúdu sa v dôsledku ruských útokov ocitla v stredu veľká časť Ukrajiny a tiež zhruba polovica Moldavska.

• Spojené štáty v stredu oznámili nový balík pomoci pre Ukrajinu za 400 miliónov dolárov. Jeho súčasťou sú okrem zbraní a munície aj elektrické generátory.

• Nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz v stredu ostro kritizoval cielené ruské bombardovanie civilnej infraštruktúry na Ukrajine. Nemecký kancelár v Berlíne po stretnutí s cyperským prezidentom Nikosom Anastasiadisom tiež uviedol, že ruský prezident Vladimir Putin nedokáže vojnu na Ukrajine vyhrať na bojisku. Putina vyzval, aby stiahol svojich vojakov a pristúpil na mierové rokovania s Ukrajinou.

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Facebook V prípade chyby alebo nesprávnej informácie nás prosím kontaktujte cez kontaktný formulár. Ďakujeme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *