Pre zaujímavosť ☝️ Prebudila sa najväčšia aktívna sopka na svete. Mauna Loa na Havaji začala po prvý raz po takmer štyroch desa…

Pre zaujímavosť ☝️

Prebudila sa najväčšia aktívna sopka na svete. Mauna Loa na Havaji začala po prvý raz po takmer štyroch desaťročiach chrliť vulkanický popol a suť.

Prúd lávy sa v tejto chvíli drží v oblasti vrcholu a obce ležiace pod úbočím neohrozuje. Predchádzajúce skúsenosti však ukazujú, že môžu byť počiatočné fázy erupcie Mauny Loy veľmi dynamické, pričom miesto i postup lávového toku sa môžu rýchlo meniť.

Okolie sopky pritom za menej ako dve hodiny zasiahla aktuálne vyše desiatka zemetrasení s magnitúdou presahujúcou 2,5. Násilnejšie zemetrasenie malo magnitúdu 4,2.

Mauna Loa sa rozprestiera na takmer polovici územia ostrova Havaj – známeho tiež ako Veľký ostrov – najväčšieho spomedzi Havajských ostrovov. Týči sa do výšky 4169 metrov nad Tichým oceánom.

Zdroj: Internet

Autor správy, foto a správu publikoval Michalovce – srdce Zemplína on Facebook V prípade chyby alebo nesprávnej informácie nás prosím kontaktujte cez kontaktný formulár. Ďakujeme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *