Photos from Tatranský národný park’s post

Expozíciu tatranskej prírody sa nám podarilo úspešne zazimovať, semienka sú už v črepníkoch 🪴 a čakajú na novú sezńu

👉 Zimu už tradične prečkajú v pareniskách. Pred vrtochmi počasia ich ochránia sklíčka, ktoré zabránia predovšetkým ich vyplaveniu zo zeme pri výdatných 💦 dažďoch. Sneh a mráz im neprekážajú. Práve naopak. Semienka potrebujú, aby premrzli, presne tak, ako v prírode.

👉 V provizórnych skleníkoch prečkajú až do jari. Vtedy zo zeme vykuknú prvé lístky 🌱 a kolobeh starostlivosti pokračuje ďalej. Zamestnanci botanickej záhrady rastlinky popikírujú, teda rozsadia, aby mali dostatok miesta, chrániť ich musia aj pred ostrým jarným slnkom.

👉 Keď nadíde ten správny čas, rastlinky presadia do jednotlivých alpín, vybrané druhy si počas sezóny môžu návštevníci expozície dokonca aj kúpiť. „Semienka vysievame s tým zámerom, aby sme rastlinky mohli vysadiť v záhrade. Prvoradé ⬆️ je totiž zachovanie genofondu, na predaj ponúkame len prebytky,“ prízvukuje vedúca expozície Janka Černická.

ℹ️ Mimochodom vedeli ste, že časť vyzbieraných semienok pravidelne putuje spod Tatier do sveta? A to vďaka programu medzinárodnej výmeny semien, do ktorého je zapojená aj Botanická záhrada Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Na zozname, z ktorého si môže vyberať približne 350 spolupracujúcich subjektov, sa v roku 2022 ocitlo celkovo 2️⃣4️⃣6️⃣ vzoriek semien, z nich 5️⃣8️⃣ pochádzalo práve z Expozície tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici.

#tatry #botanicalgardens #museum #slovensko #priroda #floral #rastliny

Autor správy a foto Ministerstvo životného prostredia SR on Facebook V prípade, že ste zaznamenali chybu v príspevku prosím kontaktujte nás cez kontaktný formulár. Ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *