Photos from SOS/BirdLife Slovensko’s post

Počet vzácnych čajok čiernohlavých oproti vlaňajšku na Vtáčom ostrove na Dunaji mierne poklesol. Kým vlani ich hniezdilo na ostrove viac ako 400, tento rok ich bolo 326 párov. Na naše prekvapenie sme však pred pár dňami našli na Dunaji novú kolóniu počítajúcu 38 párov čajok čiernohlavých, ktorá bola umiestnená na jednom z plavebných ostrovov. Čajky čiernohlavé ostrov vytyčujúci plavebnú dráhu zdieľajú s rybármi riečnymi a čajkami smejivými.

Presun hniezdiacich čajok ukazuje ako veľmi dôležitá bola v minulosti dynamika našich riek, ktorá vytvárala či na Dunaji či na Váhu pri záplavách nové štrkové ostrovy, kde mohli hniezdiť koloniálne hniezdiče. Ak z nejakého dôvodu nezahniezdili vtáky na jednom ostrove, presunuli sa na iný vhodný.

Na Dunaji majú vtáky šťastie v tom, že na Hrušovskej zdrži je okrem Vtáčieho ostrova umiestnených 18 malých plavebných ostrovov, ktoré vytyčujú plavebnú dráhu. Viaceré z týchto ostrovov majú upravený povrch, aby na nich mohli hniezdiť vodné vtáky. Takže z času na čas dochádza k presunom hniezdiaceho vtáctva na plavebné ostrovy, či medzi nimi.

Horšie sú však na tom napríklad vodná nádrž Orava, Kráľová a Sĺňava. Ako náhrada za zničené riečne ostrovy pri výstavbe nádrží bol pri dvoch posledne menovaných postavený len jeden náhradný ostrov a na Oravskej priehrade ostal ostrov po zatopení väčšiny návršia nad Slanicou. Ak však niektorý z týchto ostrovov nemôže plniť svoju funkciu (napríklad na Orave býva pri vyššej hladine ostrov zatopený, na Kráľovej zarástol lesom), vodné vtáky nemajú kvôli regulácii riek kde hniezdiť a územie opúšťajú úplne. Alebo hniezdia na problematických miestach, kde niektoré roky mnohé mláďatá zahynú, tak ako na Kráľovej na plavákoch ťažobného zariadenia. Veríme však, že sa na Kráľovej podarí čoskoro nájsť riešenie tohto nedobrého stavu.

Ani na Dunaji však nie je situácia ideálna. Na jednej strane je zaujímavé, že vznikla nová väčšia kolónia čajok čiernohlavých na maličkom ostrovčeku. Problém však je, že je umiestnená presne na tom ostrovčeku, kde už viackrát v minulosti došlo k predácii rybárov a čajok inváznym norkom americkým, ktorý sa na Dunaji vyskytuje už viac ako 10 rokov. Budeme teda držať palce, aby čajky vyhniezdili skôr ako ich objaví norok.

Autor správy a foto SOS/BirdLife Slovensko on Facebook V prípade, že ste zaznamenali chybu v príspevku prosím kontaktujte nás cez kontaktný formulár. Ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.