Photos from SOS/BirdLife Slovensko’s post

NAŠE AVESCENTRUM V SENNOM JE PRIESTOROM PRE ĽUDÍ, PRÍRODU NO SVOJE MIESTO TU NAJNOVŠIE NACHÁDZA AJ UMENIE. V TOMTO ROKU SME SA SÚSTREDILI NA ÚPRAVU OKOLIA EKOCENTRA.

Pribudla prírodná záhrada, jazierko, symbolická „Brána do Vtáčieho raja“, plot ktorý je jedinečným moderným umeleckým dielom, unikátny stojan na bicykle aj lavička akú inde nenájdete.

V záhrade pribudla prírodná záhrada, v ktorej sme vysadili približne 1000 sadeníc viac ako 20 druhov rastlín. Sú medzi nimi nektáro- a peľodajné, ako aj jedlé kríky a byliny navrhnuté tak, aby záhrada poskytovala celoročne pastvu pre hmyz, vtáky aj oči návštevníkov Avescentra. Vďaka projektu „PRÍRODNÁ ZÁHRADA VO VTÁČOM RAJI“ zvýšime biodiverzitu v záhrade. Tento projekt finančne podporil program Zelené oázy Nadácie Ekopolis Nadácia Ekopolis a spoločnosti SLOVNAFT, a.s. Slovnaft. Prírodná záhrada nadväzuje na jazierko určené obojživelníkom a čoskoro pribudne aj skalka pre plazy.

Záhradu Avescentra doplnilo unikátne umelecké dielo. „BRÁNA DO VTÁČIEHO RAJA“ symbolizuje vstup do najvýznamnejšej ornitologickej lokality na Slovensku. Pootvorenej bráne z korténovej ocele dominuje železná plastika žeriava popolavého a dotvárajú ju ďalšie „vtáčie“ detaily. Autorom tohto diela je sochár Rudolf Hofer.

Ploty slúžia zvyčajne na rozdeľovanie, ukrývanie, utajovanie. Ten náš nový pri Avescentre má opačný význam. Aj keď tvorí do istej miery bariéru, naším cieľom bolo vytvoriť z obyčajného plota neobyčajné a tiež symbolické dielo. Aj tejto neľahkej úlohy sa svojsky originálne zhostili sochár Rudo Hofer a šikovní stavbári. Prepojili staré s novým, umenie s prírodou, ochranu prírody s priemyselným odpadom. Plot v sebe kombinuje staré zhrdzavené železo a nové pozinkované materiály, využíva odpad z výroby oceľových polotovarov, čím autor dal nové využitie dopadovému materiálu. Rôzne prírodné výjavy z mokradí Vtáčieho raja zobrazuje cez umelecké železné plastiky. Aj obyčajný stojan na bicykle a lavička sa dá vytvoriť tak, ako to inde určite nenájdete. Vďaka projektu „VTÁČÍ RAJ – TURISTICKÝ KRAJ“ vznikli unikátne diela a mobiliár pre turistov, ktorí zavítajú do Avescentra a Vtáčieho raja na Senianskych rybníkoch. Projekt bol spolufinancovaný Košickým samosprávnym krajom Košický samosprávny kraj z programu Terra Incognita Košice Región.
Pri najbližšej návšteve náučného chodníka Vtáčím rajom a pozorovaní vtákov určite zavítajte aj k Avescentru a objavte krásu v prírodnej záhrade, či skrytých symboloch umeleckých diel.

#rozhybanykraj #krajsveta #kosiceregion
#zeleneoazy #ekopolis
#avescentrum #vtaciraj

Autor správy a foto SOS/BirdLife Slovensko on Facebook V prípade, že ste zaznamenali chybu v príspevku prosím kontaktujte nás cez kontaktný formulár. Ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *