Photos from SOS/BirdLife Slovensko’s post

Predošlé mesiace sa veľa diskutovalo o čistení zarastených poľnohospodárskych plôch. Nie je to jednoduchá téma, lebo na jednej strane zarastaním lúk strácame cenné biotopy. Na druhej strane o biotopy môžeme prísť aj pri príliš širokých zásahoch a výruboch náletov na zarastených plochách, ak sa legislatíva nastaví príliš benevolentne. Nájdenie strednej cesty vyžaduje cit.

Sú tu našťastie podniky, s ktorými dlhodobo spolupracujeme, ktoré tento cit majú, a ktoré ukazujú, že čistenie zarastených pasienkov a ich premena napríklad na agrolesnícke systémy sa dá robiť aj citlivo a tak, aby priniesla benefit aj pre poľnohospodárov a aj vzácne druhy.

O príklade hovorí aktuálna reportáž vo Farmárskej revue (https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/15192/480215#83), ktorá predstavuje prácu ekologických poľnohospodárov z Bojníc (s ktorými spolupracujeme aj v rámci združenia Ekotrend Slovakia), ktorí menia zarastenú plochu na agrolesnícky systém, v ktorom sa obnovuje aj pastva. Okrem iného na vyčistených plochách, na ktorých sa v Bojniciach ponechali solitérne väčšie aj menšie stromy, či dostatočne rozľahlé porasty krovín, bolo možné tento rok počuť vzácne penice jarabé či vidieť dudka.

Obnova takýchto plôch však nie je jednoduchá. Pri husto zarastených plochách sú náklady nemalé a podniky obyčajne takúto investíciu z vlastných prostriedkov nezvládnu. To je aj jeden z dôvodov pre ktorý sme hovorili, že na to aby sa obnovovali zarastené plochy nebude stačiť zmena legislatívy (ktorá sa navyše prijala v nie dobrej podobe), ale dôležité je hlavne vytvoriť dostatočne zaplatenú schému, ktorá podporí poľnohospodárov pri citlivej obnove poľnohospodárskych plôch ideálne tam, kde to má zmysel aj z pohľadu poľnohospodárstva a aj ochrany poškodených biotopov.

Príklad z Bojníc jasne ukazuje, že sa obnova zarastených plôch citlivo realizovať dá. Uvidíme, či štát aj na základe takýchto príkladov nájde systémové riešenie, dostatočne zohľadňujúce aj prírodné hodnoty čistených lokalít, alebo ostane len pri polovičatých, problematických riešeniach.

Autor správy a foto SOS/BirdLife Slovensko on Facebook V prípade, že ste zaznamenali chybu v príspevku prosím kontaktujte nás cez kontaktný formulár. Ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *