Photos from Slovenské národné múzeum’s post

🤝 Slovenské národné múzeum s Vojenským historickým ústavom v Bratislave a Múzeum SNP v Banskej Bystrici otvoria dnes večer v Národní muzeum v Prahe výstavu Hrdinovia odboja. Výstava je súčasťou výstavného projektu Nikdy sa nevzdáme!, ktorý Národní muzeum v Prahe pripravilo pri príležitosti 80. výročia atentátu na Reinharda Heydricha, zastupujúceho ríšskeho protektora v Čechách a na Morave.

Slovenská časť tohto výstavného projektu vzdáva česť tisícom Slovákov a príslušníkom národností žijúcich na území Slovenska, ktorí sa počas 2. svetovej vojny zapojili do bojov proti nacistickému Nemecku a jeho satelitom, a to nielen v československých vojenských jednotkách v zahraničí, v povstaleckej 1. čs. armáde na Slovensku a v domácom partizánskom hnutí, ale aj v armádach iných štátov protifašistickej koalície či v hnutiach odporu na území okupovaných krajín.

🗣 „Tento vrcholný čin československého zahraničného odboja, vykonaný Slovákom Jozefom Gabčíkom a Čechom Janom Kubišom, sa nezmazateľne zapísal nielen do našich dejín. A preto je Jozef Gabčík stredobodom výstavy, ktorá predstavuje aj ďalšie významné osobnosti domáceho a zahraničného odboja – Jána Goliana, Rudolfa Viesta, Otta Smika, Štefana Osuského, Milana Hodžu či Vladimíra Clementisa,“ povedal generálny riaditeľ Slovenského národného múzea Branislav Panis.

🇸🇰 🇨🇿 Výstavný projekt bude otvorený za osobnej účasti prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej a prezidenta Českej republiky Miloša Zemana.

ℹ️ Viac informácií:
https://bit.ly/38LMEoJ
https://bit.ly/3LUKiky

Autor správy, foto a správu publikoval Slovenské národné múzeum on Facebook V prípade chyby alebo nesprávnej informácie nás prosím kontaktujte cez kontaktný formulár. Ďakujeme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.