Photos from Polícia Slovenskej republiky’s post

ŠIKANA NIE JE HRA, ANI ZÁBAVA 🙅‍♂️

Stretli ste sa so šikanou? Boli ste obeťou, alebo páchateľom? Nechali ste sa strhnúť kolektívom a na nevinnom spolužiakovi ste si vybili zlosť? Hneval vás len preto, že bol tichý a nepriebojný? Aj takéto otázky padajú zo strany našich preventistov ku školopovinným deťom (a určite by našli živnú pôdu aj v kolektíve dospelých).

Všetci sme sa so šikanovaním stretli, len sme to neraz bagatelizovali, tolerovali, nebrali tak ako to v skutočnosti bolo a neoznámili.

Z výkladu slova šikanovanie pritom vyplýva, že je to nežiadúce agresívne správanie, ktoré vychádza z nerovnováhy síl. Dieťa (alebo aj skupina detí), ktoré sa cíti nadradené, ponižuje či ubližuje ostatným. Takéto správanie sa často opakuje, alebo má tendenciu opakovať sa.

Pri šikane teda ide o nevhodné prejavy agresívneho správania, ktoré niekomu ubližujú a obeť šikanovania sa voči nim nevie alebo nemôže účinne brániť.

V konečnom dôsledku trpia nielen samotné deti, ktoré sa stali obeťou šikany, ale aj deti, ktoré šikanujú, pretože ich správanie je znakom hlbšieho problému. Šikanovanie medzi deťmi a mladými ľuďmi nie je hra ani zábava.

O šikane sa tentoraz s deťmi na základnej škole📍v Golianove (okres Nitra) rozprávala naša kolegyňa Ivet, ktorá na úseku prevencie v Nitrianskom kraji pôsobí viac ako dve desaťročia. Veríme, že téma prevencie kriminality neostane ľahostajnou a zraniteľnej skupine ako sú deti a mládež sa bude venovať aj po ukončení služobného pomeru. 😉
Ďakujeme za dlhoročnú spoluprácu, kolegyňa.👮‍♀️🤝👮🏻

Autor správy, foto a správu publikoval Polícia Slovenskej republiky on Facebook V prípade chyby alebo nesprávnej informácie nás prosím kontaktujte cez kontaktný formulár. Ďakujeme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *