Photos from Ministerstvo obrany Slovenskej republiky’s post

AKO VYZERAL BOJOVNÍK SNP? 🫡

👉 29. 8. 1944 vypuklo na území vtedajšieho Slovenska všeobecné vojenské povstanie. Pri príležitosti 79. výročia si pripomíname jeho rôzne aspekty – od udalostí, cez osobnosti až po výzbroj povstaleckej armády.

Na obrázku vidíte typickú výstroj účastníka Slovenského národného povstania. Drvivá väčšina z nich boli príslušníkmi 1. Československej armády na Slovensku a ich vybavenie sa odvíjalo od výstroja Brannej moci Slovenskej republiky. Tá bola takmer totožná s uniformami predmníchovskej československej armády. Najvýraznejším rozlišovacím znakom povstalcov bola slovenská trikolóra na čiapkach.

Vojaci v SNP používali najčastejšie pôvodnú československú výzbroj, ktorej symbolom bola legendárna päťranná puška vz. 24 vyrábaná aj v závodoch v Považskej Bystrici. Ďalším charakteristickým rysom povstaleckého vojaka bola prilba vz. 32 v tvare hríbika. Okrem bývalých československých zbraní používali povstalci aj tie, ktoré predtým Slovensku dodalo Nemecko. V tomto prípade si vojak zvolil ako doplnok výzbroje nemecký ručný granát.

Na fotografiách sú zobrazené autentické predmety z obdobia Slovenského národného povstania, ktoré sa nachádzajú v zbierkach @Múzeum SNP.

#SNP #VyrocieSNP #DAKUJEME

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Facebook V prípade chyby alebo nesprávnej informácie nás prosím kontaktujte cez kontaktný formulár. Ďakujeme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *