Photos from Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky’s post

KONFERENCIA DOBRE SPRAVOVANÁ KULTÚRA OTVORILA CESTU K ZÁKONU O KULTÚRE

⭐Od 18. do 19. septembra 2023 sa v Bratislave koná odborná konferencia, ktorú organizuje ministerstvo kultúry so zámerom predprípravy Zákona o kultúre. Prvý deň konferencie sa uskutočnil v kinosále Slovenskej národnej galérie a v rámci prednášok a odborných panelov rozobral kľúčové témy akými sú verejný záujem, ciele kultúrnej politiky a ich využitie či potreba a význam spoluprác.

✒ Konferenciu Dobre spravovaná kultúra otvorila v pondelok 18. septembra 2023 ministerka kultúry Slovenskej republiky Silvia Hroncová. „Odporúčania a ideové zámery vychádzajúce z nedávno prijatej Stratégie rozvoja kultúry a kreatívneho priemyslu 2030, ktoré nechávame nasledujúcemu vedeniu ministerstva kultúry, sú prejavom našej viery v kontinuitu,“ uviedla vo svojom príhovore.

📎 Hlavnou témou prvého z troch blokov konferencie bol verejný záujem v oblasti kultúry, ktorej sa podrobne venovali ministerka kultúry Silvia Hroncová, splnomocnenec vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti Filip Vagač, riaditeľ Fondu na podporu umenia Róbert Špoták a divadelná režisérka a občianska aktérka Viera Dubačová. Všetci sa zhodli na tom, že bez kontinuity, odvolávajúc sa na materiál vypracovanej Stratégie kultúry a kreatívneho priemyslu SR 2030.

📎 V druhom tematickom bloku sa riaditeľ Inštitútu kultúrnej politiky Marcel Čas venoval cieľom kultúrnej politiky, a to s dôrazom na dáta, ich zber a na automatizáciu zberu, ich analýzu a následné strategické využitie v praxi. Do diskusie na túto tému prispeli aj vedúca odboru kultúry Košického samosprávneho kraja Jana Knežová, analytik Inštitútu environmentálnej politiky MŽP SR Marek Engeľ a sociologička z organizácie Spolka Zuzana Révészová.

📎 Politológ Jakub Bakule otvoril tretí blok prezentáciou na tému potreby a významu spoluprác. Zameral sa na ilustratívne príklady presadenia záujmov v oblasti kultúry a vyjednanie lepších podmienok pre financovanie kultúry v rámci českého Národného plánu obnovy. Do diskusie na túto tému sa pridala aj Mária Beňačková Rišková, gestorka tvorby Stratégie kultúry a kreatívneho priemyslu SR 2030, Maroš Brojo, generálny manažér Slovak Game Developer Association a Juraj Heger, predseda Združenia vydavateľov a kníhkupcov SR.

➡ Jednotlivé bloky z prvého dňa konferencie Dobre spravovaná kultúra boli streamované naživo, ich záznamy sú dostupné na: https://fb.watch/n8rqDxwlx9/ a https://fb.watch/n8rseoWaOk/

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky on Facebook V prípade chyby alebo nesprávnej informácie nás prosím kontaktujte cez kontaktný formulár. Ďakujeme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *