Photos from Farnosť Svätej rodiny (BA-Petržalka II.)’s post

FARSKÁ ZÁBAVA JANUÁR 2023

Motto tohtoročnej zábavy: „“Buďte k sebe navzájom láskaví a milosrdní.”

Zábava, plesy – môžu byť dobré aj zlé. Dobro zábav a plesov je aj v tom, že sa na nich ľudia snažia správať kultivovane, na úrovni, čo vyjadrujú napríklad aj oblečením. Mnohí sa na chvíľu cítia byť gentlemanmi a dámami.

Tento rok si pripomíname storočnice dvoch velikánov, aristokratov v správaní, ktorí vynikajú a podmaňujú svoje okolie svojou zdvorilosťou a láskavosťou. 700 rokov od kanonizácie svätého Tomáša Akvinského a 400 rokov od smrti (resp. pochovania) svätého Františka Saleského. Svätý John Henry Newman, inšpirujúc sa najmä druhým z nich, takto vyjadrí túto komunikáciu od srdca k srdcu, ktorá charakterizuje podľa neho pravého gentlemana (dámu): “Preto je takmer definíciou gentlemana, že je to človek, ktorý nikdy nespôsobuje bolesť. Starostlivo sa vyhýba všetkému, čo by mohlo spôsobiť náraz či otras v mysli tých, s ktorými má do činenia: každému stretu názorov, každému zraneniu citov, každej odmeranosti, podozrievavosti, skľúčenosti či zatrpknutosti. V diskusii nikdy nie podlý ani malicherný… Je príliš rozumný, než aby sa ho dotkla urážka, príliš zaneprázdnený, než aby si pamätal krivdy, a príliš povznesený, než aby v srdci prechovával nenávisť. Ak aj vstúpi do nejakého sporu, disciplinovanosť rozumu ho uchráni pred nemotornou nezdvorilosťou.“

Nech sú tieto slová pre nás návodom k dvorným a džentlemanským spôsobom, nielen na zábave či plese, ale v každodennom živote. Pozýva nás k tomu aj pápež František v posolstve ku dňu komunikácie, aby sme v dobe vojny a rozhádanej politiky, začali reformu spôsobov a vyhýbali sa každej útočnej komunikácii.

Ďakujeme celebrantovi Jozef Pajersky za svätú omšu. Vďaka všetkým organizátorom, účinkujúcim i všetkým účastníkom.
Majig Movements

Vďaka za fotografie Človek a Viera – Slovensko

Farnosť Svätej rodiny (BA-Petržalka II.)

Autor správy, foto a správu publikoval Farnosť Svätej rodiny (BA-Petržalka II.) on Facebook V prípade chyby alebo nesprávnej informácie nás prosím kontaktujte cez kontaktný formulár. Ďakujeme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *