Photos from BROZ (Bratislavské regionálne ochranárske združenie)’s post

Nová športová hala na Pionierskej- pre netopiere 🦇🦇🦇
V spolupráci s investorom- Bratislava – hlavné mesto SR, sme zabezpečili ochranu chránených živočíchov vyskytujúcich sa na budove športovej haly na Pionierskej ulici v Bratislave.

Z monitoringov z predošlých rokov sme mali pozorovania, že na budove sú vo fasáde po opadaní omietky v rozsiahlych štrbinách netopiere a vtáky. Budova však pre jej zlý technický stav už nemôže pre verejnosť plniť svoj účel a preto bude úvodom budúceho roku odstránená a nahradená novou športovou halou. Opäť tak bude slúžiť obyvateľom a ich športovým aktivitám a nielen im. Budú na nej umiestnené aj miesta pre chránené živočíchy. V rámci kompenzačných opatrení za stratu ich biotopov budú na hale inštalované fasádne búdky pre netopiere a vtáky.

Zima sa blíži a čoraz viac hmyzu, ktorým sa živia netopiere aj mnohé vtáky sa už ukrýva. Mnohé z vtáčích druhov už dávno odleteli kvôli potrave do teplých krajín na zimoviská, iné na zimu zmenia jedálniček a živia sa aj semenami rastlín. Netopiere obdobie bez potravy prespia. Preto bolo potrebné netopiere ochrániť pre blížiace sa obdobie ich hibernácie- zimného spánku. Ak na budove ostali, jej asanácia počas zimovania by bola pre nich fatálna. Preto sme na podnet investora začiatkom novembra vykonali na obvodovom plášti podrobnú obhliadku a niekoľkovečerné pozorovania a detekovania výskytu netopierov. Potvrdili sa pri obhliadke aj hniezda vtákov- dážďovníkov tmavých aj vrabcov obyčajných.

Následne sme všetky miesta výskytov ošetrili jednosmernými výpustami tak, aby sme umožnili netopierom miesta bezpečne opustiť ešte pred ich uložením sa na zimný spánok. Vtáky mimo hniezdneho obdobia využívajú takéto miesta zriedka na denný odpočinok, len v prípadoch veľmi nepriaznivého počasia, na nocovanie a hľadanie potravy. Netopiere majú sériu úkrytov v širšom aj v blízkom okolí. Tu hneď vedľa na ZŠ Sibírska, kde sme inštalovali búdky ešte v roku 2015 v rámci projektu „Ochrana dážďovníkov a netopierov v mestách na Slovensku“. Miesta vzájomne využívajú, striedajú ich a vymieňajú sa v nich. Túto zimu musia prespať na inom mieste. Budúci rok ich na novej hale uvítajú nové priestory a nové možnosti na rozmnožovanie, vývádzanie mláďať a odpočinok.

Držíme netopierom palce nech sa po zime v šťastí zobudia. Vtákom zimujúcim tu prajeme dostatok potravy a migrantom šťastné návraty!

Autor správy a foto BROZ (Bratislavské regionálne ochranárske združenie) on Facebook V prípade, že ste zaznamenali chybu v príspevku prosím kontaktujte nás cez kontaktný formulár. Ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *