Photos from Bratislavský kraj’s post

♿ BEZBARIÉROVOSŤ BUDOV V KRAJI

Vedeli ste, že dve tretiny budov, v ktorých sa uskutočňujú voľby v Bratislavskom kraji, sú bariérové? To znamená, že voliči a voličky so zdravotným znevýhodnením majú sťažený alebo nemajú žiadny prístup k volebným urnám.

Vyplýva to z prieskumu, ktorý prezentovala komisárka pre osoby so zdravotným znevýhodnením z Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská.

Až 70% respondentov zároveň uviedlo, že pre handicapované osoby nie sú v blízkosti týchto budov k dispozícii žiadne parkovacie miesta.

To spôsobuje, že väčšina týchto ľudí buď požiada o voľbu z domu alebo k voľbám nejde. Je to nedôstojné, pretože mnoho z týchto ľudí sú aktívne žijúci občania a občianky Slovenska a radi by prišli osláviť sviatok demokracie aj osobne. A netýka sa to len handicapovaných ľudí. Existujúce bariéry sťažujú prístup do volebných miestností aj ľuďom v seniorskom veku či matkám s kočíkmi.

Obce a mestá však často nemajú inú možnosť, ako uskutočniť voľby v školách či kultúrnych domoch, ktoré sú, žiaľ, vo veľkej miere stále bariérové.

„Čo s tým? Toto je domáca úloha aj pre župu, keďže aj my sme zriaďovateľmi niekoľkých stredných škôl, v ktorých sa voľby uskutočňujú. Podstatné je stanoviť si bezbariérovosť ako prioritu. Keď sa na túto situáciu samosprávy zamerajú a stanovia si jasné ciele, ľahko môžeme dosiahnuť bezbariérovosť už do pár rokov. BSK je pripravený byť v tomto školám podporou a partnerom,“ uviedla podpredsedníčka BSK pre sociálne veci Simona Petrík.

Autor správy a foto Bratislavský kraj on Facebook V prípade, že ste zaznamenali chybu v príspevku prosím kontaktujte nás cez formulár. Ďakujeme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *