Photos from Bratislava – hlavné mesto SR’s post

🦟💥🥊 Túto sezónu máme za sebou 11 246 monitoringov, 858 zásahov na viac ako 2 000 000 m2 liahnisk, miliardy eliminovaných lariev komárov a stále pokračujeme!

Miliardy komárov sme zničili ešte predtým, ako mali vôbec šancu nás poštípať. Pretože aj tento rok sme zasahovali priamo v liahniskách účinným larvicídom BTI, ktorý eliminuje larvy komárov, skôr ako sa z nich stihnú vyliahnuť dospelé komáre. Počas sezóny sme zabezpečili spolu 858 zásahov. Najmasívnejšie zásahy helikoptérou, dronmi, z člna a ručnými chrličmi prebehli na zaplavených územiach po vyliatí rieky Moravy počas posledného aprílového týždňa, na konci mája, v druhom augustovom týždni a tiež začiatkom septembra.

Ako prebieha eliminácia komárov?
1️⃣ Monitoring – vykonávajú naši zamestnanci a zamestnankyne a v hlavnej komárej sezóne sa pridávajú aj školené dobrovoľníčky a dobrovoľníci (Lovci komárov). Základom sú odbery vzoriek z potenciálnych liahnisk v teréne. Namerané počty lariev (tých, čo sa hmýria vo vode) vo vzorkách zaznačujeme do appky, dáta následne vyhodnotia naši špecialisti, ktorí v prípade nadlimitných hodnôt okamžite vysielajú na zásah našich sypačov.
2️⃣ Sypanie larvicídu BTI – zabezpečujú profesionálni sypači – či už ručne, pomocou chrbtových chrlič, z člna alebo prostredníctvom dronov či helikoptéry.
3️⃣ Pozásahová kontrola – pomocou odberných žufaniek odoberáme vzorku v liahniskách, kde sme zasiahli. Pri správnom načasovaní (kým sú komáre v štádiu larvy) BTI eliminuje až 100% lariev v liahnisku.

🧫 Biologické okienko: A čo je to vlastne BTI?

BTI (bacillus thuringiensis israelensis) sa získava z baktérie žijúcej v pôde a efektívne eliminuje larvy komárov, no pre ostatné organizmy nie je škodlivý. Vďaka BTI môžeme navyše zasahovať aj v 3. a 4. stupni ochrany – teda tam, kde by sme škodlivým chemickým postrekom zasiahnuť nemohli. Samotný postrek/posyp BTI vykonávajú naši sypači na základe predchádzajúceho monitoringu v závislosti od terénu ručne, pomocou chrbtových postrekovačov, dronmi alebo helikoptérou. Larvy komárov tak efektívne ničíme ešte pred vyliahnutím biologicky, technologicky a ešte aj ekologicky. Napríklad v susednom Rakúsku využívajú práve BTI už od roku 2005.

📸 Marek Velček

Autor správy, foto a správu publikoval Bratislava – hlavné mesto SR on Facebook Zdroj Read More V prípade, že ste našli chybu v článku alebo informáciu prosím informujte nás cez kontaktný formulár Ďakujem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *