Photos from Bratislava – hlavné mesto SR’s post

🦦🌳 Výborná správa – Vydrica sa stane prírodnou rezerváciou!

V Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty vznikne od 1. februára 2022 prírodná rezervácia Vydrica s plochou 483 hektárov. Návrh na jej vyhlásenie dnes schválila vláda. Významná časť lesov a prírody bratislavského lesoparku sa tak dočká ešte lepšej ochrany. Zároveň sem však stále budeme môcť chodiť relaxovať, tak ako sme boli zvyknutí. Naďalej bude umožnené opekanie, zber húb či organizovanie telovýchovných a športových podujatí. A možno sa vám tu pri prechádzkach podarí uvidieť aj vydru, ktorá sa sem na prelome rokov vrátila.

V roku 2020 sa mesto Bratislava obrátilo na Ministerstvo životného prostredia SR a na Okresný úrad Bratislava s návrhom na vyhlásenie nového chráneného územia. Schválením nariadenia, ktorým sa vyhlasuje prírodná rezervácia Vydrica sa zavŕšilo dlhoročné úsilie bratislavských aktivistov, ochranárov i mesta. Všetkým veľmi pekne ďakujem.

ℹ️ Mestské lesy v Bratislave majú územie Vydrice už roky zaradené v Zóne kľudu a teda ťažbu dreva tu nevykonávali. Územie v rámci PR Vydrica spravujú tiež štátne lesy a lesy mesta Svätý Jur, ktoré sa teraz k našim mestským lesom pridajú a vylúčia hospodársku ťažbu.

Prírodná rezervácia Vydrica je špecifická tým, že sa nachádza v mestskom lesoparku s vysokým pohybom návštevníkov a hustou sieťou značených chodníkov. S ohľadom na to je najvyšší stupeň ochrany prírody upravený nasledovne:
❌ Zakázaná je hospodárska ťažba dreva, výstavba, poľovníctvo. Väčšina územia (450 z 483 hektárov) bude v najprísnejšom 5. stupni ochrany
✅ Ostáva voľný pohyb peších aj cyklistov
✅ Povolené je opekanie, zber húb či organizovanie telovýchovných a športových podujatí.
✅ Malý Slavín aj Pánova lúka fungujú v doterajšom režime
✅ Mestské lesy budú naďalej opravovať lesné cesty, kosiť lúky, odstraňovať nebezpečné stromy pri chodníkoch a udržiavať mobiliár

📸: Jakub Mrva

Autor správy, foto a správu publikoval Bratislava – hlavné mesto SR on Facebook Zdroj Read More V prípade, že ste našli chybu v článku alebo informáciu prosím informujte nás cez kontaktný formulár Ďakujem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.