Photos from Banskobystrický samosprávny kraj’s post

NOVÝ ŽUPAN SA STRETOL SO ZÁSTUPCAMI REGIÓNOV, HOVORIL O ÚZKEJ SPOLUPRÁCI AJ APLIKÁCII PRE NAHLASOVANIE PROBLÉMOV NA CESTÁCH

Služby, ktoré kraj mestám a obciam poskytuje, prerozdelenie viac ako 174 miliónov eur alokovaných z eurofondov pre územie BBSK, Plán obnovy, dopady aktuálnej krízy na samosprávy či 📲 webová aplikácia, ktorá umožní starostom a primátorom rýchlejšie nahlasovanie problémov na cestách II. a III. triedy.

To sú len niektoré z tém, ktoré na dnešnom pracovnom rokovaní so zástupcami regionálnych združení miest a obcí Banskobystrického kraja otvoril nový predseda Ondrej Lunter. Toto stretnutie zvolal ako prvé, po svojom ustanovení do funkcie.

💬 „Dnešné stretnutie považujem za jedno z najdôležitejších. Prečo? Pretože regionálna súdržnosť patrí medzi moje priority. Každý mikroregión kraja sa musí cítiť ako súčasť nášho spoločného úsilia, pretože, aby veci v našom kraji fungovali, musíme pracovať spoločne. Lebo spoločne dokážeme najviac,“ povedal banskobystrický župan.

Ten poukázal aj na to, ako efektívne a pružne dokázali samosprávy na regionálnej i miestnej úrovni v posledných rokoch reagovať na rôzne krízy – pandémia COVID-19 a plošné testovanie, zabezpečovanie očkovania či starostlivosť o utečencov z Ukrajiny.

💬 „Máme za sebou dokonca voľby, v ktorých sa po prvýkrát nespochybňoval zmysel existencie samosprávnych krajov. Tento fakt, že samosprávy miestne, mestské a krajské vedia kvalifikovane a úspešne organizovať veľké úlohy, akoby na úrovni centrálnej vlády stále nikto nechcel počuť. Aj preto ma budete počuť a vidieť aktívne vstúpiť do tejto témy: o rozumnom usporiadaní právomocí a spravodlivom financovaní,“ doplnil Ondrej Lunter.

Ten na stretnutie pozval zástupcov všetkých ôsmich regionálnych združení, ktoré v kraji pôsobia, zúčastnili sa ho Nadežda Babiaková (RZMO Žiarsky región), František Moravec (RZMO okresov Zvolen, Detva, Krupina), Marián Habovčík (ZMO Gemera a Malohontu), Alexandra Pivková (ZMO Novohradu), Tatiana Čontofalská (RZMO Horehronia a stredného Rudohoria), Martina Kubišová (ZMOS banskobystrického regiónu).

Zástupcovia regiónov na stretnutí priblížili aj svoje problémy pri zostavovaní rozpočtov, ktoré spôsobili doposiaľ ničím nekompenzované vládne opatrenia, privítali však snahu kraja zrýchliť riešenie podnetov týkajúcich sa ciest.

💬 „Cieľom aplikácie, ktorú sprístupníme od 1. januára, je nielen zrýchliť opravy tak, ako problémy ohlasujú starostovia obcí, ale tiež transparentná a objektívna kontrola a vyhodnotenie podľa výkonu opráv. Cesty sú naša priorita a počas najbližších štyroch rokov chceme zrekonštruovať ďalších 500 kilometrov,“ uzavrel Ondrej Lunter.

#bbsk #dobrykraj #spolupraca

Autor správy, foto a správu publikoval Banskobystrický samosprávny kraj on Facebook V prípade chyby alebo nesprávnej informácie nás prosím kontaktujte cez kontaktný formulár. Ďakujeme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *