ODMIETAME ĎALŠIE PODNECOVANIE NENÁVISTI VOČI OCHRANE PRÍRODY A ZAVÁDZANIE NAZNAČUJÚCE, ŽE MY AKO ORNITOLÓGOVIA CUCÁME NEPRIMERAN…

ODMIETAME ĎALŠIE PODNECOVANIE NENÁVISTI VOČI OCHRANE PRÍRODY A ZAVÁDZANIE NAZNAČUJÚCE, ŽE MY AKO ORNITOLÓGOVIA CUCÁME NEPRIMERANE VEĽKÉ PENIAZE OD ŠTÁTU. TO ČO V POSLEDNOM VIDEU PREDVIEDOL HULIAK TOTIŽ LEN DOKLADÁ, ŽE NA FUNKCIU MINISTRA NEMAL SKÚSENOSTI A AK SA ŠTÁT BUDE RIADIŤ PODĽA JEHO RÁD, DOPLATÍ NA TO NIELEN PRÍRODA.

V prvom rade monitoring objednaný ŠOP SR nebola nejaká kratochvíľa, ktorú sme si vymysleli my. Ide o monitoring, ktorý je potrebné zabezpečiť v zmysle Smernice o vtákoch, článok 12. Podobne ako štát monitoruje a skúma počasie a má na to nemalé množstvo meteorologických staníc, tak skúma aj stav vôd na čo prevádzkuje nemalú sieť hydrometeorologických staníc. Rovnako skúma aj stav bioty, napríklad vtáctva a ľudia, ktorí skúmajú vtáctvo sa volajú ornitológovia, takže asi neprekvapí, že ornitologická spoločnosť v partnerstve s univerzitou, SAV, RPS sa zapojila do verejného obstarávania a mali sme tú česť uspieť a naplniť to, čo je našim poslaním a poskytnúť službu štátu, ktorú potrebuje zabezpečiť. Veď na to, aby sme mohli vedieť, ktoré druhy sú ohrozené, pribúdajú a ubúdajú, presne na to potrebujeme poznať ich stav, rovnako ako meteorológovia potrebujú poznať teplotu a aktuálny stav počasia, aby mohli uverejniť predpovede. Mrzí nás, že musíme vysvetľovať takéto základné veci, ale asi je to nutné. Mimochodom sme organizácia, ktorá má tradíciu od r. 1926 a nevznikli sme za účelom čerpania eurofondov, keďže v r. 1926 ako je známe, eurofondy neexistovali.

V druhom rade, musíme pripomenúť, že Slovensko je štátom, ktorý dáva do výskumu a vedy dlhodobo najmenej v rámci strednej Európy. Táto suma, ktorú ŠOP SR vyčlenila na výskum a monitoring vtáctva v rámci peňazí, ktoré presne na daný účel Európa dáva, je presne 0,2 % z celkových slovenských výdavkov na vedu (ak budeme brať výdavky tak ako boli predošlé roky). To ešte aj toto málo, z najmenej v strednej Európy Huliak závidí?

Alebo Huliakovi vadí, že nemal kontrolu nad tokom peňazí on osobne? Prečo sa neprihlásil zo skupinou expertov do verejného obstarávania on, keď tvrdí, že sa tieto prostriedky dajú využiť aj inak? A ešte si rozrátajme čo reálne táto suma 1,9 mil EUR predstavuje. Nie, tieto peniaze nešli nejakým trom záhadným vtáčkarom, ktorí sa vozia na drahých autách a peniaze by utopili.

Na monitoringu sa podieľalo 180 ľudí, ornitológov. Ak sa táto suma preráta na osobu na mesiac a odrátajú sa dane vychádza to na človeka ca 500 EUR v čistom. Skutočná suma na osobu je ale výrazne nižšia, lebo sme zo zákazky museli platiť aj my a aj partneri zamestnancov zabezpečujúcich administratívu, museli sme zaplatiť mobilné a webové aplikácie na zapisovanie výsledkov. V skutočnosti tak na rozdelenie ostalo na človeka výrazne menej peňazí. A za výrazne menej ako 500 EUR/mesiac, iste uznáte, že sa ani drahé auto ani dovolenka v Dubaji kúpiť nedá. Ornitológovia za neveľký peniaz uskutočili tisícky návštev často v ťažkom teréne, kde asi Huliak ani bez pušky nechodí. Nebola to sranda, ale ľudia sa obetovali a pracovali, odmenu si plne zaslúžia. O to viac, že robili úlohu pre štát, ktorá mu vyplýva z legislatívy, a ktorú štát dlhodobo ignoroval, Bruselom určené peniaze na pôvodný účel nečerpal a nakoniec ich presunul v minulosti na iné projekty, ktoré s ochranou prírody nemali nič spoločné a kde vznikajú otázky o tom, či sa využili správne a účelne.

Čo sa týka naznačeného konfliktu záujmov, môžeme len povedať, že Dušan Karaska nie je členom výboru Slovenskej ornitologickej spoločnosti, takže výhody z daného monitoringu nemá. Navyše ak by mal každý, kto v minulosti prišiel do kontaktu s nami prestať rozhodovať v ochrane prírody, tak by rozhodovať nemohol v podstate nikto ani mnohí poľovníci, či lesníci. Nie sme malá organizácia. Mimochodom, pán Huliak sa ako šéf výboru pre pôdohospodárstvo a ŽP NRSR ešte stále pôsobí ako šéf streleckej komisie SPK? Páni poľovníci neberte to v zlom, vieme, že mnohí ste naši členovia, toto je len poukázanie na absurditu Huliakových tvrdení.

Možno sa niektorí spýtate, že prečo teda nemá štát zamestnaných ornitológov a vec rieši cez službu a nie vlastnými zamestnancami. Nechceme za štát odpovedať, v podstate nám je jedno aký spôsob si štát vyberie. Ale asi v tom bude hrať úlohu, že tento monitoring podľa Smernice o vtákoch sa nemusí realizovať každoročne, preto sa štátu neoplatí zamestnávať ľudí na aktivitu, ktorá sa realizuje len raz za čas. Potrebný počet zoológov ŠOP SR dnes zamestnaných nemá, aby kontrolu na tisíckach lokalít zabezpečila sama.

Čiže zhrnuté a podčiarknuté. Nič neskrývame, veci sa dajú slušne vysvetliť, v prípade zákazky otvorenej Huliakom ide o zabezpečenie úloh, ktoré štátu vyplývajú z legislatívy, ale vyplývajú aj zo sedliackeho rozumu. Uvítali by sme ho v prípade pána Huliaka viac používať, lebo viaceré veci, ktoré napáda vo výsledku poškodia nielen vede, nielen ochrane prírody, ale aj vidieku a Slovensku, ak sa mu ich podarí zastaviť. A to napríklad manažmenty obnovujúce pastvu, ktoré mu ako iné projekty ležia v žalúdku, hoci štát nemá žiadne iné spôsoby ako vrátiť život do krajiny (rozumej hospodárske zvieratá, pastvu a pastierov), tam kde v minulosti kvôli slabej či žiadnej podpore štátu zanikla.

Autor správy a foto SOS/BirdLife Slovensko on Facebook V prípade, že ste zaznamenali chybu v príspevku prosím kontaktujte nás cez kontaktný formulár. Ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *