Budú na poliach biopásy? – Poľnoinfo.sk

Presne teraz sa rozhoduje o tom, či a ako sa zmení naša agrárna krajina. Legislatíva podporujúca zmenšenie lánov na 20 ha v CHU a 50 ha mimo CHU je platná a podniky sa teraz rozhodujú, alebo už rozhodli, či vstúpia do ekoschém. Od toho koľko ich vstúpi do ekoschém závisí koľko nových plôch pre ubúdajúce jarabice, pŕhľaviare či opeľovače vznikne.

Na mnohých poliach preto vznikli biopásy. Zatiaľ sme podľa satelitov Sentinel zmerali dĺžku novozaložených biopásov na 1094 km. Keď podniky, ktoré už do ekoschém zvažujú vstúpiť založia biopásy aj na poliach, kde sejú plodiny teraz na jar, potom očakávame, že dĺžka biopásov presiahne cez 2000 km a ich rozloha 2626 hektárov. Bude to 10 krát viac ako v roku 2020 (255 ha). Absolútna rozloha však nie je rozhodujúca, pre úspech ekoschém a pozitívny dopad na prírodu je rozhodujúce, aké % podnikov do ekoschém vstúpi.

No a tam zatiaľ je otázna miera vstupu v oblastiach s najúrodnejšími pôdami. V podhoriach to vyzerá pozitívne, horšie to vyzerá práve v najúrodnejších nížinách.

Preto sme v rámci Agroekofóra a aj ako SOS/BirdLife Slovensko predložili Ministerstvu pôdohospodárstva návrhy na modifikáciu, ktoré by farmárom mali pravidla zjednodušiť tak, aby ich do ekoschém vstúpilo viac a aby plôch pre prírodu vzniklo viac. O mesiac a pol budeme vedieť, či táto snaha priniesla pozitívne výsledky.

Biopásy sú v rámci agropolitiky novým prvkom. Ide o roky diskutovanú tému, ktorá si pri prechode do praxe vyžaduje aj prípravu a znalosť aktuálnej legislatívy. Tá sa u nás, ako aj na úrovni Európskej komisie, tvorila s oneskorením a k niektorým prvkom novej spoločnej poľnohospod…. Autor správy a foto SOS/BirdLife Slovensko on Facebook V prípade, že ste zaznamenali chybu v príspevku prosím kontaktujte nás cez kontaktný formulár. Ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *