35 ROKOV OD SVIEČKOVEJ MANIFESTÁCIE 🕯 Dňa 25. marca 1988 sa na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave zišli tisícky ľudí, aby vyj…

35 ROKOV OD SVIEČKOVEJ MANIFESTÁCIE 🕯

Dňa 25. marca 1988 sa na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave zišli tisícky ľudí, aby vyjadrili svoj nesúhlas s nedodržiavaním ľudských práv vo vtedajšom Československu. Občania žiadali úplnú náboženskú slobodu, vymenovanie katolíckych biskupov a dodržiavanie občianskych práv.

Zhromaždení vyjadrili svoj názor tichou manifestáciou, modlitbami a zapálenými sviečkami. Vtedajší komunistický režim to však vyhodnotil ako protištátnu činnosť a nasadil bezpečnostné zložky. Proti protestujúcim boli použité vodné delá a obušky, autá vytláčali davy ľudí z námestia.

Právo zhromažďovať sa patrí k základným ľudským právam, ktoré dnes zaručuje Ústava Slovenskej republiky. Občania môžu týmto spôsobom dať najavo svoj postoj či nespokojnosť bez ohľadu na to, akého sú presvedčenia. Za vyjadrenie názoru nehrozí trest, pokuta či väzenie. To však neplatí v nedemokratických režimoch, ako je napríklad Irán, Rusko alebo Čína, kde je potrestanie za vyjadrenie nespokojnosti s politikou štátu časté.

Slovensko je krajina, v ktorej sa stále môžeme slobodne vyjadrovať. Názor sa dá vyjadriť slušne, bez použitia invektív a násilia. Podobne, ako svoje požiadavky vyjadrili manifestujúci 25. marca 1988.

#SviečkováManifestácia
#PiliereDemokracie

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo vnútra SR on Facebook V prípade chyby alebo nesprávnej informácie nás prosím kontaktujte cez kontaktný formulár. Ďakujeme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *