🥕 Zber kuchynského odpadu pomáha aj pôde! Vedeli ste, že na Slovensku je viac ako 50 % poľnohospodárskej pôdy ohrozenej erózi…

🥕 Zber kuchynského odpadu pomáha aj pôde!

Vedeli ste, že na Slovensku je viac ako 50 % poľnohospodárskej pôdy ohrozenej eróziou. Jedným z riešení, ako zlepšiť kvalitu pôdy, je využitie kompostu. Triedením kuchynského bioodpadu a jeho následným spracovaním získavame kompost, nazývaný aj „zlepšovač pôdy“. Kompost znižuje eróziu pôdy, zvyšuje schopnosť pôdy zadržiavať vodu, ukladá (sekvestruje) CO2 do pôdy, čím znižuje jeho objem v ovzduší a tiež do pôdy vracia potrebný život.

🌳🌳🌳 Len v Bratislave môžeme z kuchynského a záhradného odpadu získať až 16 000 ton kompostu ročne. Toto množstvo by zabezpečilo živiny pre 534 hektárov poľnohospodárskej pôdy. To je plocha veľká ako 13 Sadov Janka Kráľa! 😱

Projekt zberu kuchynského biologicky rozložiteľného odpadu sme spolu s OLO – Odvoz a likvidácia odpadu odštartovali ešte minulý rok v mestskej časti Lamač, kde sú výsledky už teraz skutočne výborné. Zapojilo sa až 80 % Lamačaniek a Lamačanov. Ďakujeme!

Systém zberu tak prešiel testom a my pokračujeme! Postupne sa pridávajú ďalšie mestské časti Záhorská Bystrica, Karlova Ves, Dúbravka a už aj Devínska Nová Ves, Devín, Petržalka a Ružinov. Do konca roka 2022 zber zavedieme v celej Bratislave.

Šupky, kôstky, zvyšky nedeľného obeda, zhnité desiaty – to všetko tak nebude zbytočne zaťažovať spaľovňu, ale sa to premení na hodnotný kompost, ktorý sa vráti do pôdy.

Viac o zbere kuchynského odpadu sa dozviete na 👉 https://bratislava.sk/sk/zavedenie-zberu-kuchynskeho-biologicky-rozlozitelneho-odpadu

Autor správy, foto a správu publikoval Bratislava – hlavné mesto SR on Facebook Zdroj Read More V prípade, že ste našli chybu v článku alebo informáciu prosím informujte nás cez kontaktný formulár Ďakujem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.