🛡 DEMOKRATICKÉ SPOJENECTVÁ SÚ ZÁRUKOU NAŠEJ BEZPEČNOSTI Slovenská republika si už od svojho vzniku v roku 1993 uvedomovala, že …

🛡 DEMOKRATICKÉ SPOJENECTVÁ SÚ ZÁRUKOU NAŠEJ BEZPEČNOSTI

Slovenská republika si už od svojho vzniku v roku 1993 uvedomovala, že ako malá krajina s tragickými historickými skúsenosťami s nacistickou a sovietskou okupáciou potrebuje demokratických spojencov, ktorých si zvolí sama a slobodne. O vstup do NATO Slovensko prejavovalo záujem už od svojho vzniku.

🇸🇰 SLOVENSKO NA CESTE DO NATO NAJSKÔR ZAKOPLO, NO NESKÔR DOBEHLO SUSEDOV

Krajiny uchádzajúce sa o členstvo v NATO musia byť fungujúcimi demokraciami založenými na trhovej ekonomike, musia mať vyriešené susedské vzťahy, musia sa zaviazať riešiť spory mierovou cestou a mať schopnosť a ochotu vojensky prispieť k bezpečnosti aliancie. Slovensko za vlády Vladimíra Mečiara tieto kritéria nespĺňalo. Summit NATO v júli 1997 na konzultácie o rozširovaní aliancie prizval len Poľsko, Maďarsko a Českú republiku. Slovenská republika medzi pozvanými chýbala.

👉 NÁVRAT NA CESTU DEMOKRACIE

Voľby 1998 zabránili pádu Slovenska do autokratickej izolácie a znovu naštartovali reformné a demokratizačné procesy. Na zoznam kandidátskych krajín bolo Slovensko zaradené v apríli 1999, len pár týždňov potom, ako do NATO vstúpili jeho traja susedia. Pozvánku na prístupové rokovania sme dostali v novembri 2002 spolu s ďalšími šiestimi krajinami – Bulharskom, Estónskom, Litvou, Lotyšskom, Rumunskom a Slovinskom.

➡️ VSTUP DO NATO SCHVÁLILA NÁRODNÁ RADA

Ratifikácia prístupových protokolov v členských krajinách sa začala v marci 2003. V apríli pristúpenie Slovenska do NATO schválila Národná rada SR. Formálne Slovensko nadobudlo členstvo 29. marca 2004 a slovenská vlajka zaviala pred sídlom NATO v Bruseli po boku spojencov 2. apríla 2004.

NATO Multinational Battlegroup in Slovakia
Ministerstvo obrany Slovenskej republiky
Stála delegácia SR pri NATO / Permanent Delegation of Slovakia to NATO
Ozbrojené sily Slovenskej republiky
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR
NATO

#MySmeNATO #WeAreNATO #PiliereDemokracie

Autor správy, foto a správu publikoval Úrad vlády Slovenskej republiky on Facebook V prípade chyby alebo nesprávnej informácie nás prosím kontaktujte cez kontaktný formulár. Ďakujeme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *