­čŚôTento rok 6. janu├íra uplynulo rovn├Żch 200 rokov od narodenia obchodn├şka a archeol├│ga Heinricha Schliemanna (1822 ÔÇô 1890)­čžö, ktor…

­čŚôTento rok 6. janu├íra uplynulo rovn├Żch 200 rokov od narodenia obchodn├şka a archeol├│ga Heinricha Schliemanna (1822 ÔÇô 1890)­čžö, ktor├Ż v roku 1873 objavil Tr├│ju­č¬Ö. M├ílokto v┼íak vieÔśŁ´ŞĆ, ┼że jeho vnukom po matkinej l├şnii bol v├Żznamn├Ż slovensk├Ż geol├│g Dimitrij Andrusov (1897 ÔÇô 1976)­čžô, ktor├Ż sa narodil v c├írskom Rusku. Po zvrhnut├ş c├írskeho re┼żimu roku 1920 s rodi─Źmi emigroval do Par├ş┼ża a odtia─ż v roku 1922 do Prahy­čĆ░, ktor├í v tom ─Źase poskytovala pomoc ruskej emigr├ícii. V roku 1938 pri┼íiel na Slovensko ako mimoriadny profesor geol├│gieÔŤĆ na novozalo┼żenej Slovenskej vysokej ┼íkole technickej­čôÜ. Jeho rodinn├Ż p├┤vod doklad├í vz├ícny dokument­čôť ulo┼żen├Ż v Arch├şv Slovenskej akad├ęmie vied : odpis osved─Źenia o naroden├ş matky D. Andrusova Nade┼żdy rod. Schliemannovej, ├║radne prelo┼żen├Ż do ─Źe┼ítiny­čĹŹ.

Autor spr├ívy, foto a spr├ívu publikoval Slovensk├í akad├ęmia vied on Facebook V pr├şpade chyby alebo nespr├ívnej inform├ície n├ís pros├şm kontaktujte cez kontaktn├Ż formul├ír. ─Äakujeme.

Pridaj komentár

Va┼ía e-mailov├í adresa nebude zverejnen├í. Vy┼żadovan├ę polia s├║ ozna─Źen├ę *