­čöąV D┼çOCH 16.-19.1.2022 (v z├ívislosti od po─Źasia) BUDE NA DEV├ŹNSKEJ KOBYLE PREBIEHA┼Ą RIADEN├ë SPA─ŻOVANIE HALUZINY Z N├üLETOV├ŁCH DRE…

­čöąV D┼çOCH 16.-19.1.2022 (v z├ívislosti od po─Źasia) BUDE NA DEV├ŹNSKEJ KOBYLE PREBIEHA┼Ą RIADEN├ë SPA─ŻOVANIE HALUZINY Z N├üLETOV├ŁCH DREV├ŹN.
­čôúSpa─żovanie bude realizova┼ą ochran├írske zdru┼żenie BROZ (Bratislavsk├ę region├ílne ochran├írske zdru┼żenie). Haluzina sa bude spa─żova┼ą na kop├ích s ve─żkos┼ąou pribli┼żne 2×2 m, pod doh─żadom poveren├Żch pracovn├şkov, so zabezpe─Źen├şm prostriedkov po┼żiarnej ochrany a v s├║lade s ur─Źen├şm ochrany pr├şrody. Spa─żovanie je riadne nahl├ísen├ę hasi─Źom, z├ístupcom obce Dev├şn (refer├ít ┼żivotn├ęho prostredia), ako aj ┼át├ítnej ochrane pr├şrody SR (pracovisko spr├ívy CHKO Mal├ę Karpaty).
ÔŁôPre─Źo sa dan├ę aktivity realizuj├║:
­čôîOdstra┼łuj├║ sa najm├Ą nep├┤vodn├ę dreviny, ako je borovica ─Źierna, ag├ít biely, jase┼ł mannov├Ż a dreviny ktor├ę tu boli v minulosti umelo vys├ídzan├ę.
­čôîBiomasu z drev├şn je potrebn├ę z lokality odstr├íni┼ą, aby sa zabr├ínilo ┼í├şreniu burinn├Żch a inv├íznych druhov.
­čôîV─Ćaka takto realizovan├Żm mana┼żmentom sa pom├íha udr┼żiava┼ą biotop charakteristick├Ż pre Dev├şnsku Kobylu a vytv├íra┼ą podmienky pre rast vz├ícnych hlav├í─Źikov jarn├Żch, poniklecov aj orchide├ş, ako aj pre mnoh├ę vz├ícne druhy hmyzu (napr. m├íjky fialov├ę, mot├Ż─ż s├║mra─Źn├şk ┼íkoricov├Ż a mnoh├ę ─Ćal┼íie).

Autor spr├ívy, foto a spr├ívu publikoval Dev├şnska Nov├í Ves – ofici├ílna str├ínka on Facebook V pr├şpade chyby alebo nespr├ívnej inform├ície n├ís pros├şm kontaktujte cez kontaktn├Ż formul├ír. ─Äakujeme.

Pridaj komentár

Va┼ía e-mailov├í adresa nebude zverejnen├í. Vy┼żadovan├ę polia s├║ ozna─Źen├ę *