­čôúNovela z├íkona o dr┼żbe vz├ícnych zvierat vy┼íla v zbierke z├íkonov, do platnosti vst├║pi 1. febru├íra­čĹĆ ÔťůDnes vy┼íla v Zbierke z├íkonov…

­čôúNovela z├íkona o dr┼żbe vz├ícnych zvierat vy┼íla v zbierke z├íkonov, do platnosti vst├║pi 1. febru├íra­čĹĆ

ÔťůDnes vy┼íla v Zbierke z├íkonov SR novela z├íkona o ochrane druhov vo─żne ┼żij├║cich ┼żivo─Ź├şchov a vo─żne rast├║cich rastl├şn regul├íciou obchodu s nimi (tzv. z├íkon CITES), ktor├║ schv├ílil parlament 9. decembra 2021. Platnos┼ą nadobudne 1. febru├íra tohto roku. Odvtedy bude zak├ízan├ę nadobudn├║┼ą do s├║kromn├ęho chovu nov├ę jedince ma─Źkovit├Żch ┼íeliem, prim├ítov a medve─Ćov.­čŽž­čÉů

Ôä╣´ŞĆ Novela z├íkona CITES rie┼íi ma─Źkovit├ę ┼íelmy ÔÇô tigre, leopardy, levy, rysy, pumy, ale aj medvede a prim├íty, ako napr├şklad tamar├şny, kosm├í─Źe, lev├şky ─Źi lemury. Konkr├ętne ide o ┼żivo─Ź├şchy rodu Panthera, Neofelis, Lynx, Acinonyx a Puma a ich kr├ş┼żencov, zvierat├í z ─Źe─żade medve─Ćovit├ę (Ursidae) a exempl├íre z radu prim├íty (Primates).
Ôä╣´ŞĆ Zmena nevy┼żaduje od chovate─żov, aby sa zbavovali ┼żivo─Ź├şchov, nadobudnut├Żch pred ├║─Źinnos┼ąou tohto z├íkona, dr┼żitelia si ich bud├║ m├┤c┼ą ponecha┼ą na do┼żitie. Existuj├║ce zariadenia teda nebud├║ povinn├ę zru┼íi┼ą svoje chovy, z├íkon im toti┼ż umo┼ż┼łuje ponecha┼ą si svojich zverencov a ich ml├í─Ćat├í na do┼żitie. Navy┼íe, ani ml├í─Ćat├í naroden├ę vo vlastnom chove dr┼żite─ża v obdob├ş od 1. febru├íra 2022 do 31. okt├│bra 2022 nebud├║ pova┼żovan├ę za dr┼żan├ę v rozpore s t├Żmto z├íkonom. Novela ale znemo┼żn├ş vznik nov├Żch s├║kromn├Żch chovov.
Zaveden├şm z├íkazu dr┼żby sa teda nepriamo zakazuje rozmno┼żovanie (resp. nadob├║danie exempl├írov vlastn├Żm odchovom) a nadob├║danie exempl├írov od in├Żch dr┼żite─żov v SR ─Źi v zahrani─Ź├ş.

Ôä╣´ŞĆ Z├íkaz sa nevz┼ąahuje na spom├şnan├ę druhy ┼żivo─Ź├şchov chovan├Żch v zariadeniach, ktor├Żch cie─żom je ochrana, zachovanie a z├íchrana popul├ície dan├Żch druhov vo vo─żnej pr├şrode (napr. licencovan├ę zoologick├ę z├íhrady, chovn├ę a rehabilita─Źn├ę stanice p├┤vodn├Żch druhov ┼żivo─Ź├şchov, ─Źi z├íchytn├ę stredisk├í, alebo zariadenia prev├ídzkovan├ę osobou zapojenou do programu starostlivosti pre predmetn├ę druhy). To znamen├í, ┼że tak├ęto zariadenia aj na─Ćalej bud├║ m├┤c┼ą ma┼ą v dr┼żbe exempl├íre vy┼í┼íie uveden├Żch druhov ┼żivo─Ź├şchov a nadob├║da┼ą nov├ę za ├║─Źelom ich ochrany a zachovania.

Ôä╣´ŞĆ Zav├ídza sa aj povinnos┼ą vyhotovenia fotodokument├ície dr┼żan├ęho ne┼żiv├ęho exempl├íra vybran├Żch druhov ma─Źkovit├Żch ┼íeliem vo forme spracovanej ko┼że s jedine─Źn├Żm vzorom, alebo dermoplastick├ęho prepar├ítu s ko┼żou s jedine─Źn├Żm vzorom.

Autor spr├ívy, foto a spr├ívu publikoval Ministerstvo ┼żivotn├ęho prostredia SR on Facebook V pr├şpade chyby alebo nespr├ívnej inform├ície n├ís pros├şm kontaktujte cez kontaktn├Ż formul├ír. ─Äakujeme.

Pridaj komentár

Va┼ía e-mailov├í adresa nebude zverejnen├í. Vy┼żadovan├ę polia s├║ ozna─Źen├ę *