🌈 DVOJITÁ DÚHA V CHORVÁTSKOM GROBE Viete ako vzniká druhá dúha? Kým primárna dúha vzniká lomom a odrazom slnečného svetla vo vn…

🌈 DVOJITÁ DÚHA V CHORVÁTSKOM GROBE

Viete ako vzniká druhá dúha? Kým primárna dúha vzniká lomom a odrazom slnečného svetla vo vnútri dažďovej kvapky, druhá dúha je výsledkom dvojnásobného odrazu a lomu svetla vo vnútri kvapiek.

Pri tvorbe druhej dúhy prechádza svetlo dvakrát cez vnútornú časť dažďovej kvapky. Pri prvom prechode sa svetlo odráža od vnútornej strany kvapky a pri druhom prechode vychádza von zo zadnej strany kvapky. Tento druhý odraz spôsobuje obrátenie poradia farieb v druhej dúhe oproti primárnej dúhe. To znamená, že farby v druhej dúhe sú usporiadané v opačnom poradí než v primárnej dúhe.

Druhá dúha je obvykle menej jasná a menej viditeľná než primárna dúha, pretože svetlo pri druhom prechode cez kvapku stráca viac energie. Dôsledkom toho je, že farby druhej dúhy sú slabšie a širšie. V niektorých prípadoch môže byť druhá dúha pozorovaná blízko primárnej dúhy, no často je od nej oddelená tmavým pásom, ktorý sa nazýva Alexanderov pás.

📷 Yani Ulrich

Autor správy, foto a správu publikoval Bratislavský kraj on Facebook V prípade chyby alebo nesprávnej informácie nás prosím kontaktujte cez kontaktný formulár. Ďakujeme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *