☝️❗️❌ OHRADZUJEME SA VOČI NEPRAVDIVÝM TVRDENIAM! ☝️❗️❌ Predstavitelia strany SMER – SSD včera na tlačovej konferencii uviedli n…

☝️❗️❌ OHRADZUJEME SA VOČI NEPRAVDIVÝM TVRDENIAM! ☝️❗️❌

Predstavitelia strany SMER – SSD včera na tlačovej konferencii uviedli nepresné informácie, ktoré sa týkajú Národného projektu „Pomoc osobám z Ukrajiny pri ich vstupe a integrácii na území SR – MNO”, ktorý realizuje konzorcium šiestich nezávislých nadácií pod vedením Nadácie otvorenej spoločnosti, ktorého súčasťou je aj Nadácia Ekopolis.

Vo svojich vyjadreniach skresľujúco uvádzajú, že úradnícka vláda ako jedno zo svojich prvých rozhodnutí pridelila 21 miliónov eur Nadácii otvorenej spoločnosti. V skutočnosti sú financie určené mnohým mimovládnym organizáciám, ktoré pomáhajú ľuďom v núdzi, utekajúcim pred vojnou na Ukrajine, vrátane Slovenského Červeného Kríža, Slovenskej Katolíckej Charity, eRka – Hnutia kresťanských spoločenstiev detí, organizácieIP-čko, ktorá poskytuje psychologickú pomoc a desiatkam ďalších.
Niekoľko faktov:

☝️PENIAZE Z PROJEKTU SÚ URČENÉ CHARITATÍVNYM MIMOVLÁDNYM ORGANIZÁCIÁM: Finančný príspevok zabezpečí podporeným organizáciám pokrytie časti ich nákladov, ktoré od vypuknutia vojny na Ukrajine, teda od 24. februára 2022 vynaložili a ďalej v období roka 2023 budú vynakladať na prácu s odídencami z Ukrajiny.
☝️PROJEKT JE PLNE TRANSPARENTNÝ: realizuje sa z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje, bez účasti štátneho rozpočtu. Ide o nevyčerpané eurofondy z predchádzajúceho obdobia.
☝️KONTROLNÝ A SCHVAĽOVACÍ PROCES EURÓPSKEHO PROJEKTU NETRVÁ 3 TÝŽDNE: Výzva na výber konzorcia žiadateľov o nenávratný finančný príspevok na implementáciu národného projektu bola vyhlásená 20. decembra 2022. Projekt bol spustený 3. marca 2023 a koncom mája došlo k samotnému podpisu zmluvy s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
☝️21 MILIÓNOV NIE JE URČENÝCH PRE NADÁCIU OTVORENEJ SPOLOČNOSTI: Priama finančná pomoc v rámci projektu predstavuje 13 miliónov EUR, zvyšok je hodnota dobrovoľníckej práce organizácií, ktoré sú príjemcami pomoci. Projekt spravuje konzorcium šiestich rešpektovaných nadácií. Lídrom konzorcia je Nadácia otvorenej spoločnosti Bratislava a jeho členmi sú Nadácia SOCIA, Nadácia pre deti Slovenska, Nadácia Ekopolis, Nadácia Pontis a Nadácia Centra pre filantropiu.
☝️ZRKADLOVÝ PROJEKT REALIZUJE AJ MINISTERSTVO PRÁCE PRE SAMOSPRÁVY: Rovnakú sumu určenú na poskytovanie finančných príspevkov samosprávam v súvislosti s integráciou ľudí z Ukrajiny realizuje Implementačná agentúra Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.

Konštruktívnej kritike ktorá prispeje k skvalitneniu našej práce pre ľudí v núdzi sa nebránime. Chceme však vyzvať predstaviteľov akýchkoľvek politických strán, aby argumentovali vecne a aby účelovo neskresľovali realitu.

Ďakujeme.

Autor správy a foto Nadácia Ekopolis on Facebook V prípade, že ste zaznamenali chybu v príspevku prosím kontaktujte nás cez kontaktný formulár. Ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *