⌛️ 200 ročné šaty Márie Zayovej zajtra predstaví kurátorka zbierky textilu SNM – Historického múzea Eva Hasalová vo svojej novej…

⌛️ 200 ročné šaty Márie Zayovej zajtra predstaví kurátorka zbierky textilu SNM – Historického múzea Eva Hasalová vo svojej novej publikácií

👱‍♀️ Mária Zayová je výnimočná šľachtičná v našich dejinách. Narodila sa v kaštieli v Bytči. V rodine dostala nadštandardné vzdelanie a výchovu v duchu modernej pedagogiky a osvietenského myslenia. Hovorila štyrmi jazykmi, sama bola literárne činná. Zveľaďovala povestnú zayovskú knižnicu, usporadúvala literárne salóny, kde sa čítala nemecká a francúzska próza, viedli intelektuálne debaty či hrali divadelné predstavenia. Ďalší z jej záujmov, ako aj znalosti z oblasti liečiteľstva je doložený v nemeckom biografickom slovníku žien profesora Harlessa.

📖 Publikácia okrem pozoruhodnej osobnosti nositeľky šiat a zaujímavých dobových reálií v súvislosti so šľachtickou rodinou Zay odkrýva najmä zákulisie odbornej práce so starými odevmi, dnes predmetmi bádania v múzeu, ako aj zaujímavosti o zbieraní módnych šiat.

🕓 16.00 h
💶 Vstup voľný
🏛 Kaviareň sídelnej budovy SNM na Vajanského nábreží 2 v Bratislave. Vstup na podujatie cez hlavný vchod do budovy.
👥 Podujatie https://bit.ly/3ilDC6a
📒 E-shop SNM: https://bit.ly/3VcEmsK

Autor správy, foto a správu publikoval Slovenské národné múzeum on Facebook V prípade chyby alebo nesprávnej informácie nás prosím kontaktujte cez kontaktný formulár. Ďakujeme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *